Arnika připravila šestero základních tipů, jak při výběru hraček neškodit dětem ani životnímu prostředí (1). Nejdůležitější je, aby hračka byla pro dítě bezpečná. Proto bychom se měli vyhýbat zejména hračkám, u nichž není jasný jejich původ ani materiál a nemají důvěryhodný certifikát. Nevhodné jsou hračky z měkčeného PVC, protože mohou obsahovat nebezpečné chemické látky. Přednost by měly dostávat kvalitní hračky z přírodních materiálů, nejlépe od místních výrobců. A neměli bychom zapomínat ani na to, aby hračka rozvíjela dětskou fantazii a šikovnost, dobrá hračka přitom může zabavit i více generací dětí. Arnika se na hračky zaměřila v rámci projektu Zdravá planeta pro zdravé děti.
Obecné pravidlo, že méně někdy znamená více, platí také u hraček. Je lépe kupovat méně hraček, ale více se zaměřit na jejich kvalitu. „Pro životní prostředí, ale i dětské zdraví jsou nejvhodnější hračky, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je například dřevo, papír, textil a další. Takové hračky jsou k životnímu prostředí mnohem šetrnější, než například hračky z umělých hmot. Například PVC značně zatěžuje životní prostředí, a to již samotnou výrobou,“ vysvětlil Kamil Repeš, který připravil manuál pro výběr hraček bezpečných jak z hlediska chemického složení, tak z ohledu na životní prostředí při jejich výrobě.
Jedním z vodítek při vhodném výběru hraček je certifikace a označení výrobku. Na našem trhu se můžeme setkat nejčastěji s certifikáty Bezpečná a kvalitní hračka nebo Bezpečné hračky (2). Certifikaci předchází zkoušky, které prověří jejich zdravotní nezávadnost a mechanickou bezpečnost. „Toto označení ale najdeme u velmi mála hraček, a tak je důležité, aby rodiče byli při nákupu hraček obezřetní“, doporučuje Kamil Repeš. Existuje databáze nebezpečných výrobků v tzv. systému RAPEX (3), kde jsou aktuálně zveřejňovány výrobky, které jsou zachyceny na Evropském trhu. Arnika má podobnou databázi, v níž monitoruje rizikové výrobky ohrožující zdraví z hlediska jejich chemického složení (www.pvc.arnika.org/rizikove-vyrobky). Pozornost by lidé měli věnovat i značce „CE“. Tato značka pro shodu s evropskými směrnicemi (Conformité Européenne) není dostatečně chráněna proti zneužití a může být zaměněna s označením pro zboží z Číny (China Export).
Do aspektu životního prostředí patří i doprava hraček na velké vzdálenosti (například právě dovoz z Číny), která velmi negativně ovlivňuje ekologickou stopu hračky. Vedle ohledů na životní prostředí patří do trvale udržitelné spotřeby také pracovní a sociální prostředí zaměstnanců hračkářských firem. Z nedávno zveřejněné zprávy organizace SACOM vyplývá, že v čínských továrnách na hračky je hrubě porušováno čínské i mezinárodní právo. Například v období výroby hraček pro západní vánoční trhy, je zde pracovní doba patnáct i více hodin denně po sedm dní v týdnu, což se blíží otrocké práci (4).
Proto je lepší kupovat hračky vyrobené u nás, čímž podpoříme místní výrobce. Jedním z dobrých příkladů místní výroby jsou dřevěné hračky, které mají v Čechách dlouho tradici. Například v Krušnohoří se výroba dřevěných hraček prosadila již v 18. století, kde vznikla ze soustružení dřevěných výrobků. Hračkářská výroba pak zanikla na počátku 20. století, kdy byla většina továren uzavřena. Nyní však opět dochází k obnově tradičních řemesel, a tak se dřevěné a jiné tradiční hračky vracejí do obchodů. Arnika v dalších týdnech na svých webových stránkách představí několik konkrétních příkladů vhodných hraček a také databázi jejich výrobců.
Projekt Zdravá planeta pro zdravé děti je zaměřen na udržitelnou spotřebu, zejména s ohledem na zdraví příštích generací. Hračky jsou druhým z deseti témat, kterým se v jeho rámci Arnika bude věnovat. „Při výběru jakéhokoliv výrobku bychom měli mít na zřeteli životní prostředí i zdraví. A při pořizování věcí pro děti to platí dvojnásob,“ řekl Ing. Milan Havel, vedoucí projektu Zdravá planeta pro zdravé děti. Udržitelná spotřeba je taková, která umožní i dalším generacím naplnění jejich potřeb stejně jako těch našich. Jedná se o zodpovědné využívání přírodních zdrojů, mezi které patří i suroviny pro výrobu pohonných hmot. „Proto bychom vždy měli dávat přednosti lokálním produktům. Řešením je i upřednostňování originálních výrobků a jejich nákupu přímo od výrobce – bez skladování a nákladné přepravy,“ dodal Havel.
Poznámky a další informace:
(1) Šestero základních tipů, jak vybrat správnou hračku.
1. Vyhýbejte se PVC.
Například tato panenka z měkčeného PVC obsahovala vysoký obsah ftalátů zakázaných v hračkách: http://www.pvc.arnika.org/rizikove-vyrobky/panenka-baby-lovely2. Dávejte přednost přírodním materiálům.
3. Všímejte si označení výrobků a jejich certifikace a atestů.
Více například na stránkách http://www.spotrebitele.info/znacky/4. Vybírejte hračky od místních výrobců.
5. Pamatujte na to, že i hračkou se dítě učí.
Dřevěné stavebnicové kostky rozvíjejí dětskou představivost a tvořivost:
http://www.lukasovy-hracky.cz/prodimg.php?im=12325-stavebnice-50-ks.jpg6. Dobrá hračka může vydržet i pro další generaci.
Například Merkur je stavebnice, která přežívá generace: http://www.merkurtoys.cz/merkur_img/m019/m019.jpg
Další tipy najdete zde: /jak-vybirat-hracky
(2) Ukázky značení hraček: Bezpečná hračka a Bezpečná a kvalitní hračka
(3) RAPEX - Rapid Alert System for Non-Food Products je rychlý evropský výstražný informační systém o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru (s výjimkou farmaceutických výrobků). V češtině je dostupný na stránkách http://www.spotrebitele.info/nebezpecne-vyrobky/, anglický originál pak zde: http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex.cfm?rx_id=255.
(4) Viz zpráva SACOM "Pracovní podmínky při výrobě hraček: vykořisťování dělníků na konci globálního dodavatelského řetězce".
Stránky projektu Zdravá planeta pro zdravé děti:arnika.org/toxickelatky/zdrava-planeta
Projekt „Zdravá planeta pro zdravé děti – průvodce udržitelnou spotřebou a výrobou pro matky a veřejnost“ byl podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí. Celkové náklady projektu jsou 1.254.600,- Kč, podpora ze SFŽP činí 994.000,- Kč. Cílem tohoto projektu je přiblížit téma udržitelné spotřeby a výroby veřejnosti, a zejména pak cílové skupině maminek s malými dětmi, a to na konkrétních příkladech z každodenního života (např. pomáhání rozhodovat se environmentálně šetrnějším způsobem při nákupech).
Aktivity byly rovněž podpořeny v grantovém řízení hl. města Prahy pro oblast životního prostředí v rámci projektu „Průvodce udržitelnou spotřebou pro mateřská centra, školy a veřejnost“.