Jihlavští radní a magistrát dosáhli svého – referendum o výstavbě spalovny komunálních odpadů se nebude konat zároveň s letošními komunálními volbami. Potlačování práv veřejnosti na vyjádření se závažným zásahům do životního prostředí ale není specifikem Jihlavy, podobně se totiž chovají i některé úřady v Číně. Českou republiku a dnes i Jihlavu navštívil Mao Da, vedoucí programu „Prevence toxického znečištění“ čínské nevládní organizace Nature University, aby se s místními aktivisty podělil o zkušenosti čínských občanských iniciativ protestujících proti spalovnám odpadů.
„Zatímco se průmysl a obecní představitelé vyhýbají plnému vylíčení rizika, jaké spalovny představují, ochránci zdravého životního prostředí a ohrožené skupiny obyvatel namítají, že spalovny odpadů mohou bezprostředně či dlouhodobě ohrozit jejich domovy a nepředstavují udržitelný způsob nakládání s odpady. Spalovny, které jsou u nás v současnosti v provozu, ohrožují životní prostředí a nejsou provozovány zodpovědně, což zcela ospravedlňuje protesty obyvatel. Většině obyvatel je navíc jasné, že spalování anebo skládkování už smíchaných odpadků představuje hlavní překážku v předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci,“ vylíčil Mao Da, proč lidé v Číně protestují proti výstavbě spaloven odpadů.
„Stejně jako v Číně, i většina jihlavské veřejnosti by preferovala důslednější třídění a recyklaci odpadů před výstavbou spalovny, jak ukázal nezávislý průzkum veřejného mínění obyvatel Jihlavy zpracovaný na konci roku 2012 (1). A na to by se měli zaměřit místní zastupitelé, nikoliv na výstavbu nesmyslné spalovny odpadů. Odmítnutí vyhlásit referendum v Jihlavě s volbami je ze strany magistrátu a politické reprezentace jasný signál, že představitelé města vnímají občany spíše jako čísla v databázích a své volební body, než partnery na cestě k vyšší míře spolurozhodování a demokracie. Aféra kolem referenda tak přiblížila Jihlavu spíš městům, kde si moc drží úzká vládnoucí vrstva,“ řekl konzultant kampaně Nespaluj, recykluj Matěj Man z Arniky.
Na ústrky a nemožnost vyjádřit se ke stavbám plánovaných spaloven komunálních odpadů narážejí občané v řadě čínských měst. Proti rozhodnutí vystavět spalovnu odpadů protestovaly například koncem září tisíce lidí v čínském městě Boluo v provincii Guangdong. V květnu protestovali lidé proti výstavbě spalovny komunálních odpadů ve východočínském Chang-čou. Protesty podle Arniky jasně ukazují, že postoj lokálních úřadů a zastupitelstev v čínských městech se v mnohém podobají přístupu jihlavské radnice.
Podle dostupných informací Nature University lidé protestovali proti výstavbě spaloven v Číně počínaje rokem 2006 minimálně ve 25 městech a sedm z těchto případů je stále aktuálních. A v některých případech byli protestující občané úspěšní. Stalo se to například v Pekingu, Guangzhou či Qinhuangdao. Projekty spaloven zde byly zastaveny anebo alespoň pozastaveny.
„Jihlavští radní házeli referendu o spalovně klacky pod nohy a mluvčí jihlavské radnice zcela neodborně a hrubě bagatelizuje rizika spojená se spalováním odpadů. Podobný postup volí i některé místní úřady v Číně,“ doplnil srovnání Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Poznámky:
(1) Postoje obyvatel Jihlavy k výstavbě ZEVO . dostupný online
http://www.kr-vysocina.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=450008&id_dokumenty=4046646