Nevládní organizace Arnika vítá zveřejněnou koaliční smlouvu nově vznikající vlády, ve které rezonují ochrana krajiny, řešení klimatické krize a podpora lidských práv ve světě. Na rozdíl od volebních programů stran ale v dokumentu chybí důležité priority, jakými jsou znečištění ovzduší, účast veřejnosti v rozhodování, plošný zákaz používání toxických látek či nedostatek bytů. Arnika věří, že se chybějící cíle ještě objeví v programovém prohlášení vlády.
„Přestože také vláda Andreje Babiše slibovala řešení ekologických problémů, vzhledem k propojení hnutí ANO s koncernem Agrofert bylo těžké jí některé závazky uvěřit. Její limity jsme viděli například při prosazování kanálu Dunaj-Odra-Labe nebo havárii na Bečvě,“ říká předseda Arniky Martin Skalský. „Ve světě získalo Česko pověst země, která zpochybňuje klimatickou změnu a zavírá oči před porušováním lidských práv. Koaliční smlouva naznačuje, že se nyní opět hlásíme k zodpovědnosti za stav světa a záleží nám na budoucnosti,“ dodává.
”Záměr vlády recyklovat co nejvíc odpadu pro následné využití je skutečně nezbytný. Klíčová je ale také podpora poptávky po recyklovaných materiálech a výrobcích z nich a také zavedení zálohového systému pro nápojové plechovky a plastové PET lahve. Bez toho velmi pravděpodobně nebudeme schopni naplnit recyklační závazky, které jsme si stanovili v nové české i evropské legislativě,” říká Sarah Ožanová, vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj!
Arnika ale zároveň důrazně varuje, že odpady stále obsahují toxické látky (často již zakázané), které mohou poškodit lidské zdraví, a to už ve velmi nízkých koncentracích. “Řada odpadů s obsahem jedovatých látek se díky příliš benevolentním limitům dostává zpět do oběhu a putuje pak bez další kontroly například do stavebních materiálů. Je nutné použití toxických látek ve výrobcích plošně zakázat, což koaliční smlouva pomíjí,” upřesnila Karolína Brabcová, odbornice na toxické látky a koordinátorka spotřebitelských projektů.
Tomu, že se nastupující vláda chce v oblasti vodního hospodářství a péče o krajinu vydat správným směrem nasvědčují zmínky v kapitolách Životní prostředí a Zemědělství. Například důraz na obnovení přirozeného vodního režimu v krajině, obnova pramenišť, mokřadů, tůní, malých vodních nádrží a niv. Zmíněno je i zpomalení vodních toků a jejich zprůchodnění pro migraci ryb, naopak budování nových vodárenských nádrží by mělo být povoleno jen výjimečně.
“Budeme sledovat naši účast v iniciativě Trojmoří. Doslovné přihlášení se ke spolupráci je pro nás v tuto chvíli zdviženým ukazováčkem vzhledem k tomu, že zatím jediným projektem na našem území, který je přihlášen k podpoře je kanál Dunaj-Odra-Labe. Pětikoalice přitom říká, že jeho přípravu zastaví,” zhodnotila koaliční smlouvu koordinátorka kampaně Za živé řeky Miroslava Floriánová. “Budeme vyžadovat, aby ČR vyřadila DOL z projektů podporovaných touto iniciativou a aby všechny projekty podporované v rámci této iniciativy byly v souladu s evropskými směrnicemi, zejména s Rámcovou směrnicí o vodách, Směrnicí o ochraně přírodních stanovišť volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a Směrnicí o ochraně volně žijících ptáků.”
Koaliční smlouva se však zcela vyhýbá znečištění ovzduší v naší zemi a nedostatečná řešení jsou také v oblastech územního rozvoje a bydlení.
“Nová vláda se zde drží obecně rozšířeného omylu, že zrychlení stavebních řízení vyřeší krizi bydlení. Analýzy ale ukazují, že hlavními příčinami problémů jsou spíše chyby investorů v žádostech o stavební povolení a pomalá práce úředníků. Řada klíčových datových podkladů chybí úplně. Není jasné, zda stát začne konečně vyžadovat podíl soukromých developerů na výstavbě veřejné infrastruktury, jako jsou školky nebo parky, anebo podíly dostupných či obecních bytů ve velkých developmentech. V plánu je státní výstavba dostupných bytů prostřednictvím půjčky od EIB, čímž se však stát významně zadluží namísto toho, aby na výstavbě dostupného bydlení více spolupracoval právě se soukromým sektorem,” říká k tématu odborník Arniky na územní rozvoj Václav Orcígr.
Řada novel legislativy z posledních let znemožnila veřejnosti účast v celé řadě rozhodovacích procesů. Zatímco ještě nedávno patřila právní úprava České republiky k nejprogresivnějším v Evropě, po novele stavebního zákona z roku 2018 už lidé nemohou mluvit prakticky do ničeho. Další problémy měl přinést nový stavební zákon bývalé ministryně Dostálové, ten by se měl zásadněji změnit. Arnika věří, že nová vláda se k demokratickému rozhodování o stavbách a dalších záměrech navrátí.
Asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh k problematice stavebního zákona vydala stanovisko, které je k dispozici zde. Stejně tak klíčové předvolební sliby, které v koaliční smlouvě chybí. Více se vám k rozsáhlé koaliční smlouvě nové vlády budeme rádi věnovat po konkrétních dotazech.
- Sarah Ožanovou (vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj!: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Karolínu Brabcovou (odbornici na toxické látky: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Miroslavu Floriánovou (koordinátorku kampaně Za živé řeky: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 732 586 238)
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
- Václava Orcígra (vedoucího kampaně Praha - město pro život: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
- Kristýnu Dušák (tiskovou mluvčí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 727 942)