• Předpokládá se likvidace třešňového sadu a dubové aleje.
  • Záměr nebyl projednán s občany.
  • Více informací o petici i záměru: http://velkeroztyly.estranky.cz

     (2) Návrh k tzv. celoměstsky významné změně územního plánu v oblasti Roztyl je dostupný na webu pod kódem Z2722/00: http://magistrat.praha-mesto.cz/uzplan/uzemni_plan_hmp/zmeny_08_uphmp_preprac/zmeny_08_zadani.htm

     (3) Dopis organizátorky petice „Nechceme Velké Roztyly“, který obdrží v pondělí 25. května starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský, primátor Prahy Pavel Bém a radní Martin Langmajer:

    Vážený pane starosto Mlejnský, pane primátore Béme, pane radní Langmajere,
    obracím se na Vás jako občan Chodova a organizátor petice “Nechceme Velké Roztyly”. Podnět na změnu územního plánu „Velké Roztyly” byl městskou částí Praha 11 podán na Magistrát dne 31. 10. 2007 a nyní je veden pod číslem Z2722/00. První schvalovací krok ke změně ÚP má, tuším, proběhnout dne 18. 6. 2009.

    Nezastupuji žádné sdružení a v celé záležitosti mám snahu dát vědět občanům Roztyl, co se s tímto územím chystá. A také jim dát možnost vyjádřit se „za pět minut dvanáct”. Území kolem metra Roztyly je pěknou lokalitou v blízkosti Kunratického lesa, pro mě a další občany je to místo (a naše bydliště), které si v rámci městského plánování zaslouží šetrné a transparentní zacházení. Záměrem i jeho detaily se nyní zabývají občanská sdružení, družstva a společenství vlastníků v nejbližším „postiženém“ okolí, tedy lidé a subjekty, které dle mé zkušenosti doposud neměly o Velkých Roztylech tušení.

    Žádám tímto o stažení podnětu „Velké Roztyly” z režimu celoměstsky významných změn a přehodnocení celého záměru ve prospěch tohoto pěkného území a jeho obyvatel. V petici je vložena důvěra 645 občanů Roztyl a okolí.

    Doufám, že v jednání těch, kteří mají ve volbách námi delegované právo rozhodovat o našem bydlišti, zvítězí poslání vykonávat poctivě svoji funkci pro obyvatele Prahy/Jižního města a ne pro jiné zájmy.

    Prosím o zveřejnění stanoviska rady MČ jak k záměru “Velké Roztyly”, tak k petici v Klíči a na dalších veřejných místech určených k informování veřejnosti.

    Radě městské části Praha 11 přikládám kopii petice, panu primátorovi její originál.

    PhDr. Šárka Bártová

    (4) Připomínka sdružení Arnika k celoměstské změně územního plánu v oblasti Roztyl

    Změna č. 2722/00

    Výstavba administrativních, polyfunkčních a bytových domů, hotelu

    Praha 11 / rozsah 364.865 m2

     

    Návrh předpokládá výstavbu administrativních, polyfunkčních a bytových domů, hotelu, sportovně relaxačního centra, parkoviště P+R, vytvoření parkové plochy-bulváru a volnočasového parku a posunutí ÚSES. Na východní straně řešeného území se nachází stanice metra Roztyly, ze severu území vymezuje Jižní spojka a třída 5. května.

    Změna zasahuje z velké části do území Michelského lesa – tedy veřejně přístupné zeleně, která má v hustě zastavěné oblasti nadměrně zatížené automobilovým provozem velmi důležitou rekreační i ekologickou funkci. Zasahování stavebních projektů do Michelského lesa považujeme za zcela nevhodné.

    Shrnutí připomínky: Požadujeme otevření veřejné diskuse při zpracování konceptu o funkčním i prostorovém využití území, variantní zpracování konceptu a posouzení vlivu konceptu na udržitelný rozvoj území. Požadujeme, aby v území byly vymezeny nezastavitelné plochy (Michelský les). Požadujeme, aby výstavba nových objektů byla připuštěna pouze při třídě 5. května a v bezprostředním okolí stanice metra Roztyly.

    (5) První z budov čtvrti „Velké Roztyly“ již získala územní rozhodnutí. Jak zjistil deník E15, výstavbu rozsáhlého kancelářského a rezidenčního komplexu provázejí sporná ujednání, jejichž hodnota dosahuje téměř 240 milionů korun. Společnost Passerinvest uzavřela dohodu o spolupráci s Prahou 11, které v lokalitě patří část pozemků. Investor se v ní zavazuje, že za „podporu“ svých developerských záměrů s projektem Roztyly Garden „poskytne městské části Praha 11 příspěvek na rozvoj infrastruktury a staveb občanské vybavenosti ve výši 1000 korun za jeden metr čtvereční realizovatelné pronajímatelné plochy projektu Roztyly Garden“. Háček je v tom, že městská část a pražský magistrát vlastní v území klíčové pozemky, které potřebuje investor získat.

    Projekt Roztyly Garden je rozdělen do tří etap, přičemž pro výstavbu třetí, nejrozsáhlejší etapy by Passerinvest musel odkoupit 14 hektarů pozemků od magistrátu a Prahy 11. Výstavba budov by si mimo jiné vyžádala zničení ovocného sadu. První etapu projektu představuje desetipodlažní objekt, který má obsahovat 230 tisíc čtverečních metrů kanceláří a dalších 5 tisíc metrů komerčních ploch.

    Záměr prošel s kladným výsledkem hodnocením vlivů na životní prostředí. Dokumentace je dostupná na webu: http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=PHA421

     Kvůli projektu založil Radim Passer, většinový majitel Passerinvestu, společnost Office Park Roztyly. Ta získala pozemky od bývalého vlastníka areálu firmy Interlov. Budova, kterou navrhl českobudějovický Ateliér 8000, má prohnutý půdorys s poloměrem širší jižní fasády zhruba 700 metrů. Atrium rozděluje objekt na východní a západní křídlo. Osmasedmdesát procent funkčního využití tvoří administrativní plochy určené k pronájmu, které jsou doplněny jídelnou, fitness, kavárnou, restaurací a obchodními plochami. V podzemí jsou plánována tři podlaží pro 533 parkovacích stání. Na jižní straně před budovou vzniknou relaxační plochy s vodopádem a dalšími vodními prvky.

    Zdroj informací: deník E15 

    (6) Více informací v tiskové zprávě Arniky o první vlně celoměstsky významných změn územního plánu.

    (7) Dopis filozofa Erazima Koháka starostovi Prahy 11 Daliboru Mlejnskému, primátoru Pavlu Bémovi a radnímu Martinu Langmajerovi:

    Vážený a milý pane starosto,
    plně chápu, že Vy a vaši kolegové máte mnoho odpovědnosti a nemůžete sledovat všechno, co se kde šustne. Od toho máte nás, občany, abychom Vás upozornili. Žijeme tu – já sám v Babákově ulici již od kolaudace v roce 1982 – a víme to zcela bezprostředně. Jsme Vaše oči a uši.

    Zcela náhodou jsem se dozvěděl o hrůzném úmyslu na vybetonování velké části naší zeleně a zároveň nárazové zóny Krčského lesa mezi stanicí metra Roztyly a hotelem Globus. Připadá mi to jako naprosto bezohledný, nedomyšlený projekt, který zcela přehlíží zájmy občanů a řídí se jen a jen maximalizací investorova zisku. Nedivím se, že se sousedé bouří.

    Nejde tu jen o krátkodobý dopad zcela nedostatečného občanského zázemí, zásobování, dopravní obslužnosti, parkovacích míst a čeho ještě v navržené zástavbě. Jde také o dlouhodobý dopad účelových, nesystematických zásahů do územního plánu a ještě dlouhodoběji o dopad betonování zelených ploch na úroveň života i na životní prostředí.

    Věřím, že Vy jako svědomitý strážce veřejných zájmů i Rada MČ Praha 11, zástupci nás, bouřících se občanů – a dodejme, také voličů – důsledně promyslí celou záležitost a nedovolí, aby se dlouhodobý veřejný zájem stal obětí krátkozraké chamtivosti. Skládám ve Vás svou i naši důvěru.

    S pozdravem a úsměvem, prof. dr. Erazim Kohák, PhD., Městěnín Jižního města pražského

     

     


     

    Aktivity Centra pro podporu občanů byly podpořeny z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.

    Tiskový mluvčí

    Vratislav Vozník,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
    Tiskové zprávy
    25. 05. 2009 , aktualizováno: 11. 01. 2011
    #Praha, #Územní plán, #Zeleň v Praze
    PRAHA

    Staňte se dobrovolníkem

    Přečtěte si, jak chráníme Vaše osobní údaje
    Skvělé! Děkujeme a brzy se Vám ozveme.
    Bohužel se něco nepovedlo, zkuste to prosím znovu.

    Dostávejte informace o Arnice

    Přečtěte si, jak chráníme Vaše osobní údaje
    Skvělý! Děkujeme za Váš zájem o naše aktivity, brzy Vám pošleme první číslo Arnika.
    Bohužel se něco nepovedlo, zkuste to prosím znovu.

    Toxické látky

    Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

    Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

    Odpady

    Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

    Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

    Praha – město pro život

    Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

    Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

    Stromy

    Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

    Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

    Řeky

    Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

    Živé Labe

    Biodiverzita

    Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

    Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

    Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

    Účast veřejnosti

    Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

    Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě