PŘIJĎTE SE PODÍVAT A PŘILOŽIT RUKU K DÍLU
Přes sto tisíc korun na stromky, pracovní a ochranné pomůcky a bezpečnostní ukotvení stromů pro dosadbu aleje mezi Štípou a Velíkovou darovali lidé z celé republiky. Arnika ji přijede do Zlína sázet společně s dobrovolníky už tento pátek 7. listopadu. Pomáhat budou i děti z ekoškoly ve Štípě. V aleji letos přibude 27 třešňových stromů. Obrovská podpora dárců nevládní organizaci přesvědčila, že nové aleje lidé v krajině chtějí, proto začíná hledat místo pro sázení v příštím roce.
Sázení začne v pátek 7. listopadu v 10:00, pomáhat budou i děti z místní ZŠ.
„Děkujeme všem dárcům, kteří nám přispěli na stromy a potřebné pomůcky k dosázení ovocné aleje třešňovými stromky. Jak nám napsali včelaři, ovocné stromy jsou pro včelstva velmi vhodné. Za posledních deset let zmizelo od našich silnic přes sto padesát tisíc stromů a to je škoda jak pro přírodu, tak pro nás lidi. Chtěli bychom tento trend zvrátit a přispět svou troškou do mlýna, proto jsme se domluvili s odborem městské zeleně zlínského magistrátu a alej vysadíme,“ přibližuje význam akce vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
„Mezi Štípou a Velíkovou byla po obou stranách silnice vysázena švestková, nebo jak se říká na Valašsku trnková alej. Po více než padesáti letech se už ale charakter aleje téměř ztratil, velké úseky jsou bez stromů a zbývající švestky jsou ve velmi špatném zdravotním stavu. Letos budeme muset další stromy vykácet a ty, které zůstanou, už také před sebou nemají moc dlouhý život. Domluvili jsme se proto s místní samosprávou na obnově aleje a začít chceme ještě letos. Pomáhat nám bude nejen Arnika, ale i děti ze školy ve Štípě a další místní obyvatelé,“ říká Věra Jašková z odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.
Aktuálně vzniká mapa alejí Moravy, prozatím nevládní organizace zpracovala materiály prezentující aleje několika krajů: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.
Podpořil Program švýcarsko-české spolupráce prostřednictvím Nadace Partnerství / www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz a Německá spolková nadace pro životní prostředí.