V násilné střety s desítkami zraněných osob, z nichž byla podle některých zdrojů tři smrtelná, vyústilo zhruba měsíční napětí vyvolané plány na výstavbu spalovny v čínském městě Chang-čou. Čínská partnerská organizace Arniky, Green Beagle, upozorňuje, že se veřejnost oprávněně obává negativního dopadu spalovny na životní prostředí.
„Jednou klíčových aktivit Green Beagle je účastnit se rozhodování o životním prostředí. Prostřednictvím otevřené diskuze s místními samosprávami a uplatňováním práva na informace se snižuje i pravděpodobnost násilných střetů,“ říká výzkumník Mao Da z organizace Green Beagle.
Podle oficiálních médií a neoficiálních informací ze sociálních sítí bylo při střetech převráceno a zapáleno několik desítek aut. Vládní zpravodajská agentura Xinhua informovala, že bylo zraněno 10 místních obyvatel a 29 policistů. Některé zdroje mluví i o třech smrtelných zraněních, kdy jednou z obětí je údajně tříleté dítě. Tyto informace odmítli vládní úředníci komentovat. Podle neoficiálních informací nasadily místní autority na potlačení protestů až 4000 policistů.
„Znečištění životního prostředí a tím i ohrožení lidského zdraví velmi znepokojuje čínskou veřejnost a to je zdrojem širokého odporu obyvatel vůči průmyslovým stavbám jako jsou právě spalovny,“ dokresluje místní poměry vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.
O dopadech provozu jedné z čínských spaloven hovořila na mezinárodní konferenci v Praze Liwen Chen >>
Plánovaná spalovna by měla pojmout 36% odpadu vzniklého ve městě. Místní lidé se obávají dalšího znečištění životního prostředí. Po protestech místní vláda oznámila, že výstavba spalovny nezačne, dokud projekt nebude mít podporu veřejnosti, která se prý bude moci zapojit do rozhodování, zda v projektu pokračovat. „Výstavba spaloven vyvolává odpor i české veřejnosti, jak jsem se měl možnost přesvědčit na pondělí diskuzi o záměru vybudovat spalovnu v Přerově,“ dodává Petrlík.
Čína staví čím dál více spaloven, aby nahradila doposud převažující skládkování. Podle analytiků však roste i povědomí veřejnosti o rizicích spojených se spalovnami. V prosinci loňského roku, jen několik dní poté, co Čínská národní televize informovala o kauze toxických látek ze spalovny ve Wuhanu, zemřeli při výbuchu v podobné provozovně v Šanghaji tři lidé.