Plánuje využívat nebezpečný naftalen, šestnáct set místních s jeho stavbou nesouhlasí a nemá stavební povolení, přesto už ho část stojí. Řeč je o kontroverzním zařízení na výrobu brusných kotoučů továrny Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou, která je součástí nadnárodní společnosti Tyrolit sídlící v Rakousku. Na černou stavbu upozornil už na konci loňského roku jeden z iniciátorů petice Nechceme v Benátkách naftalen Jan Vitoušek.
Aktuálně probíhá správní řízení, na jehož konci může být dodatečné stavební povolení na celou výrobní linku. Rozhodnutí je teď na úřednících Odboru výstavby a územního plánování pod vedením Karla Dvořáka. Ústní projednání žádosti o dodatečné legalizování stavby proběhne v úterý 3. září přímo v provozu Carborunda Electrite.
Výstavbu provozu, kterému se v Benátkách zkráceně přezdívá „naftalen“, si nepřeje více než šestnáct set signatářů petice a kritizuje ho i občanské sdružení Benátky sobě. „Vadí nám především možné ohrožení zdraví lidí v Benátkách, pokud by došlo k úniku naftalenu do ovzduší. Současně opakovaně upozorňujeme na fakt, že se s naftalenem jako nebezpečnou látkou má nakládat v sousedství ochranného pásma vodního zdroje Káraný, který zásobuje pitnou vodou širokou oblast včetně značné části Prahy. Ani jedna z těchto oblastí není dostatečně ošetřena v dokumentaci, kterou Tyrolit dodal pro stavební řízení,“ shrnul za občanské sdružení Benátky sobě Martin Dolejší. Sdružení rovněž poukazuje na fakt, že Tyrolit do areálu podniku postupně kumuluje další výroby, ve kterých se mají používat látky, které mohou v případě úniku vážně ohrozit kvalitu vody v Jizeře, stejně jako naftalen. „Konkrétně má společnost rozjednán záměr výroby lanových pil, který počítá s použitím dalších nebezpečných látek,“ upřesnil Dolejší.
Obě benátecké občanské iniciativy podporuje i sdružení Arnika, které dalo kritické připomínky k provozu už v procesu posuzování vlivů na životní prostředí. „Za drzost považuji, že si firma Tyrolit troufla načerno postavit část zařízení, proti kterému se zvedla ve městě taková vlna odporu,“ komentoval postup firmy vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. „Nevíme, jak už dát najevo nesouhlas, vždyť petici podepsala téměř čtvrtina obyvatel města. O petici jsme informovali i stavební úřad,“ doplnil Jan Vitoušek.
„Naftalen je nejen látkou potenciálně karcinogenní, je také nebezpečný pro vodní ekosystémy. Lidé se bojí, že kvůli zápachu z nové výroby nebudou moct větrat, protože naftalen zapáchá už při nízkých koncentracích, jeho čichový práh je na nižší úrovni než stanovený imisní limit,“ popisuje účinky problematické látky Petrlík.
K záměru firmy Tyrolit vydal Krajský úřad Středočeského kraje, i přes značný odpor místních obyvatel a jasně deklarovaný nesouhlas města Benátky nad Jizerou, počátkem listopadu loňského roku na závěr procesu posuzování vlivů na životní prostředí kladné stanovisko.
Více informací v tiskové zprávě ze 4. září 2012 anebo na stránkách občanské iniciativy.