Údolí Vltavy u Sedlce je výjimečnou přírodní lokalitou na dohled od centra Prahy. Část kaňonu je natolik unikátní, že byla dokonce zařazena do evropské soustavy chráněných přírodních oblastí Natura 2000. Místní obyvatelé si přejí, aby Sedlec i nadále zůstal příjemnou čtvrtí plnou zeleně. Sepsali proto petici a domáhají se umravnění developerů.
Ti se v rámci takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu Prahy pokoušejí získat povolení, aby mohli celou oblast Dolního Sedlce zastavět vysokými domy. Jde o typický příklad, jak účelové změny územního plánu nezohledňují potřeby a přání místních obyvatel a nereagují na stávající podobu lokality.
„Na zeleném ostrohu nad Vltavou se plánuje stavba až sedmipatrových bytových domů. V celém širším okolí přitom najdete pouze rodinné domky a několik nízkopodlažních bytových domů, lokalita má spíše venkovský nebo příměstský charakter. Nechceme dopustit zničení rázu Sedlce i celého vltavského údolí," říká iniciátor „Petice za přiměřené využití území Praha 6 – Sedlec" Pavel Divíšek. Do Sedlce se s rodinou přistěhoval v roce 2005 a nyní splácí hypotéku na byt. Domníval se, že nalezl klidné bydlení a přivítal i změny, které nastaly po odtržení Dolního Sedlce od Suchdola a jeho přičlenění k Městské části Praha 6.
„Radovali jsme se ale předčasně. Účel odtržení Sedlce od Suchdola byl asi zcela jiný než zlepšit životní prostředí této městské čtvrti. Prostě někdo natáhl návnadu a my, naivní, jsme se nachytali. Bylo by lepší dál chodit v blátě jako dřív, než to, co nás čeká. Tedy bydlet v betonovém sídlišti a nechat si znehodnotit investici do bydlení, kterou budeme splácet celý život," říká Pavel Divíšek. Většina občanů Dolního Sedlce podle něj chápe postup Prahy 6 jako zradu. „Úředníci nám tvrdili, že v Sedlci bude vznikat jen nízkopodlažní zástavba včetně sportovišť a další infastruktury. Odkazovali přitom na platný územní plán, kde je Sedlec definován jako „vnější pásmo Prahy", jehož podstatou je příměstská krajina s původně venkovským osídlením. To ale platilo, jen dokud se to hodilo," dodává Divíšek.
Petice požaduje zejména stanovení kódu míry využití území maximálně „B", navržení adekvátních ploch pro zeleň, veřejných ploch, ploch pro odpovídající infrastrukturu a vyřešení dopravy. Změna územního plánu předpokládá v Sedlci výstavbu na rozsáhlé ploše 119 458 m2 pro bydlení několika tisíc lidí. Svým charakterem připomíná novodobé sídliště, které nijak nezapadá do existující zástavby. Projekt připravuje akciová společnost Metrostav Development na místě bývalých mrazíren a v jejich okolí. Změna územního plánu, bez níž není zástavba území možná, už prošla administrativním procesem a čeká na hlasování pražských zastupitelů.
„Mrazírny nás svým provozem trochu ruší, navíc všichni chápeme, že výstavba domů na jejich místě je lukrativní a nechceme jí bránit. Projekt ale musí respektovat své okolí a lidi, kteří v Sedlci žijí. Musí jít o nízkopodlažní domy. Nesouhlasíme ani s masivním kácením stromů a zástavou přírodních okrajů lokality. Je nutné také změnit obsah nových budov: podle projektu má jít především o byty, investor počítá pouze s minimální infrastrukturou, která neodpovídá objemu nové zástavby. Noví obyvatelé ale budou potřebovat školu pro děti, lékaře, služby a další zázemí," vysvětluje postoj obyvatel Sedlce Pavel Divíšek. „Navíc nikde není řečeno, že mrazírny, po schválení změny, nebudou dále pokračovat ve své činnosti. Mohou zde existovat vedle nových bytových domů, které lze realizovat na rozsáhlých sousedních pozemcích. Územní plán není demoliční výměr," uvádí Pavel Divíšek.
Změna územního plánu číslo Z 1774/00 se připravuje již od roku 2008 a je součástí takzvaných celoměstsky významných změn. Se zástavbou areálu mrazíren souhlasila také Městská část Praha 6. „Obytný soubor na místě mrazíren v Sedlci je příkladem nevhodného rozvoje Prahy," hodnotí záměr Martin Skalský ze sdružení Arnika, které dlouhodobě sleduje a kritizuje přijímání účelových změn územního plánu. „Magistrát při změně územního plánu nepravdivě argumentuje snahou zklidnit území a využít brownfields. Ve srovnání s jinými oblastmi Prahy je ale zrovna Sedlec mimořádně klidný. Tato změna je spíše motivována snahou vydělat na lukrativních pozemcích, které komerční bytová výstavba mimořádně zhodnotí. Projekt vůbec nerespektuje unikání přírodní hodnoty lokality a je předimenzovaný. Zapomnělo se také na občanskou vybavenost. Je velkou chybou, že tak velký projekt nekonzultoval magistrát ani radnice Prahy 6 s obyvateli," dodává Skalský.
Podrobnosti ke změně územního plánu v Sedlci (včetně vizualizace):
http://arnika.org/obytna-zastavba-v-sedlci
Stránky sedlecké iniciativy:
http://sedlec6.webnode.cz/
Celý text petice:
http://files.sedlec6.webnode.cz/200000016-74e2275dc5/petice-sedlec%5B1%5D.pdf