„Soud nezohlednil, že bylo zrušeno rozhodnutí o umístění stavby. Dále nebylo ve stavebním řízení prokázáno, že stavba nezhorší životní prostředí již nadměrně v této lokalitě zatížené a touto problematikou se úřady řádně nezabývaly. Ze stavebního povolení není navíc zřejmé kdy, kým a jaká dokumentace stavby byla zpracována,“ vyjmenoval advokát Tošner některé z nedostatků stavebního povolení, pro které je měl soud zrušit.. Zásadní námitkou k udělení stavebního povolení je i nesouhlas občanských iniciativ se stanoviskem Hygienické stanice hl. m. Prahy a se stanoviskem Úřadu Městské části Praha 4.
Takzvaný přídatný pás severojižní magistrály vznikl kvůli tomu, aby mohla auta jednoduše projet k mrakodrapu ECM Radio Plaza (City Tower, dřívější budova Československého rozhlasu) a ke dvěma plánovaným mrakodrapům Epoque. V okolí magistrály jsou však dlouhodobě překračovány limity pro znečištění ovzduší i hluk.
Ačkoli stanovisko městského hygienika je kladné, třebaže stavba nesplňuje požadavky na ochranu obyvatelstva před hlukem, a i Úřad Městské části Praha 4 se stavbou souhlasil, byť povolovaná stavba nesplňuje požadavky na plynulost a bezpečnost provozu a na ochranu životního prostředí, nebyla tato stanoviska nadřízenými orgány ve stavebním řízení přezkoumána, jak sdružení požadovala. „Jak z uvedeného vyplývá, stavba byla povolena přes mnohá vážná pochybení úřadů, jež mají chránit zájmy občanů. Je zejména vinou dlouhých lhůt pro jednání soudů a nezodpovědnosti úřadů, že i přesto stavba stojí,“ uzavřela mluvčí sdružení Arniky Zora Kasiková.
Fotografie nájezdů a severojižní magistrály:
http://arnika.org/fotogalerie/nepovolene-silnicni-najezdy-na-pankraci-8
Informace pro redaktory:
Povolení ke stavbě přídatného pásu vydal v prosinci roku 2007 odbor dopravy pražského magistrátu. Proti tomuto rozhodnutí se občanská sdružení odvolala. Ministerstvo dopravy toto odvolání v dubnu 2008 zamítlo a vysloužilo si tak od občanských sdružení žalobu. Městský soud v Praze ji v listopadu minulého roku zamítl, na což sdružení reagovala kasační stížností.
Důvodem, proč občanská sdružení nesouhlasí s udělením stavebního povolení, je to, že právní moci pozbylo územní rozhodnutí ke stavbě. Magistrát hlavního města Prahy v březnu 2005 stavbu umístil, což bylo potvrzeno Ministerstvem pro místní rozvoj. Rozsudek Městského soudu v Praze však toto rozhodnutí ministerstva zrušil, přičemž rozsudek nabyl právní moci v srpnu 2008.
Podle stavebního zákona je povinností stavebního úřadu ve stavebním řízení přezkoumat, zda jemu předložená dokumentace splňuje požadavky týkající se veřejných zájmů, především ochrany životního prostředí, ochrany zdraví a života, a odpovídá obecným technickým požadavkům na výstavbu. Stavba další komunikace však byla povolena i přes to, že přivede další dopravu a tím ohrozí životní podmínky lidí žijících v dané lokalitě.
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj potvrzující umístění stavby komunikace a tudíž by mělo být zrušeno i stavební povolení. Ateliér pro životní prostředí proto podal kasační stížnost proti rozsudku, jímž Městský soud v Praze zamítl jeho žalobu proti vydání stavebního povolení. Pokud Nejvyšší správní soud kasační stížnosti vyhoví, věc se vrátí zpět k Městskému soudu v Praze, jenž by opět rozhodoval o žalobě na zrušení stavebního povolení. V případě, že by bylo zrušeno stavební povolení, úřad by měl zahájit řízení o odstranění stavby.
Kasační stížnost je k dispozici zde:
Pankrác, dopravní řešení - kasační stížnost 100.06 Kb
Další informace:
Internetové stránky Arniky věnované Pankrácké pláni: http://arnika.org/pankracka-plan