Na Tržišti připomínek v pražském Hyde Parku na Palackého náměstí se minulý týden podařilo nasbírat asi dva tisíce podpisů pod více než dvě desítky hromadných námitek (1). Lidé se k nim mohou stále připojovat. Stačí si z webových stránek Arniky stáhnout příslušný podpisový formulář, podepsat, případně nechat podepsat i další lidi a doručit do 8. prosince do Arniky. Případně je možné podpořit námitky na vybraných místech nebo přímo v kanceláři Arniky (2).
Podobně jako námitky Arniky jsou i některé další zaměřeny na zachování a rozšiřování zelených ploch. „Od lidí, kteří přicházeli na Tržiště, zazníval tento požadavek nejčastěji. Dále Pražany zajímá zlepšení dopravy, tedy silnější podpora MHD, cyklistické a pěší dopravy před automobilovou. Lidé nesouhlasí ani s dalším vznikem satelitních městeček na okrajích Prahy a řadou megalomanských projektů, jako je zrušení kolejí na Strahově, mrakodrapy na Žižkově nebo kancelářská čtvrť Roztyly,“ komentuje dosavadní zájem obyvatel Prahy o nový územní plán mluvčí Arniky Zora Kasiková. Další koncepční námitky se zaměřují i na větší zapojení veřejnosti do rozhodování o tomto zásadním dokumentu a také novou metodiku územního plánu.
Další část námitek, které Arnika registruje nebo pomáhá shromažďovat, se týká již konkrétních kauz.
Nejde jen o místa, kde se již kvůli předchozím záměrům zformovaly občanské iniciativy, jako jsou případy Klánovického lesa, rozšiřování skládky v Ďáblicích, lokality Trojmezí, Veleslavína, letištní dráhy v Ruzyni či Pražského okruhu. „Vznikly i námitky, které jsou přímou reakcí na nový koncept, jako je například námitka k zástavbě parku ve Střešovicích, k nové výstavbě v Kyjích, Stodůlkách a Řeporyjích,“ doplnila mluvčí. Samostatné námitky například podává sdružení Asistence, které výslovně požaduje zařadit mezi veřejně prospěšné stavby dopravní infrastruktury dodatečně budované bezbariérové přístupy do starších stanic metra.
Samostatnou kapitolou mezi námitkami je požadavek na zachování zahrádkářských osad. Námitku Arniky zaměřenou na obecné zachování těchto ploch doplňují námitky proti rušení jednotlivých zahrádkových osad, jako je Zbraslav-Kamínka, Sadová a Jenerálka.
„Ve srovnání s připomínkováním Zásad územního rozvoje je znatelný nárůst zájmu o budoucnost Prahy,“ upozornil Jakub Esterka, který vede poradnu Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Denně zodpovídáme několik dotazů, zejména pokud jde o formulaci připomínek a jejich formální správnost. Lidé se zajímají o to, co se má měnit v jejich okolí. Většina lidí se v územním plánu nedokáže zorientovat, protože na prostudování dokumentace o 1800 stranách měsíc času nestačí,“ dodal.
Poznámky:
(1) Přehled námitek (podrobnosti zde: arnika.org/mesta/pripojte-se)
- Zachování zeleně - Arnika
- Moderní řešení dopravy – Auto*Mat
- Ochrana historického centra Prahy - Ústav pro ekopolitiku
- Urban sprawl a záplavová území – Ústav pro ekopolitiku
- Pěší doprava a zklidňování centra Prahy – Oživení
- Spoluúčast veřejnosti v tvorbě územního plánu – Pražské matky
- Zachování zahrádkových kolonií Zbraslav Kamínka, Sadová, Jenerálka - zástupci veřejnosti Peter Jakubík, Josef František Mičkal, Helena Kohlová
- Klánovický les – Újezdský STROM
- Skládka a další problémy Ďáblic – O.s. pro Ďáblice
- Ochrana zeleně v lokalitě Trojmezí – Koalice Trojmezí
- Zelené Roztyly – zástupce veřejnosti Šárka Zdeňková
- Nová dráha Letiště Praha a Pražský okruh (námitka zaměřená na Suchdol, námitka zaměřená na Dolní Chabry a Čimice - zástupci veřejnosti Václav Vik a Jaroslav Korf
- Východní část Pražského okruhu (Běchovice – Modletice) - zástupce veřejnosti Miroslav Mevald
- Veleslavín – Vokovice – Staré Dejvice - zástupce veřejnosti Anna Matoušková
- Ochrana Dívčích Hradů, Vidoule a Kavalírky - zástupce veřejnosti František Gemperle
- Nákladové nádraží Žižkov - zástupce veřejnosti Ondřej Rut
- Rozvoj území Kyje-Hutě - zástupce veřejnosti Pavel Černý
- Životní prostředí Stodůlek a Řeporyjí - Spolek občanských sdružení Jihozápadního Města
- Životní prostředí Hloubětína a Kyjí - Kyjský občanský klub
- Bezbariérové přístupy do metra – Asistence
- Ochrana parčíku ve Střešovicích - zástupce veřejnosti Ondřej Dušek
- Odsun portálu Břevnovské radiály nebo jiné trasování stavby – Petr Tomíček
- Ochrana zeleně na sídlišti Jarov – Radka Nekolová
- Sportování plocha v Hlubočepích – občanské sdružení Hlubočepští
(2) K hromadným námitkám Arniky je možné se přidat buď 7.12. od 12:30 do 23:00 hodin v kině Světozor (Vodičkova 41, Praha 1 – k doptání na baru). Tyto i další námitky je pak možné podpořit přímo v sídle Arniky, Chlumova 17, Praha 3, telefon a fax: +420 222 781 471.
Jaký je rozdíl v podání jednotlivé připomínky a námitky, zprostředkované zástupcem veřejnosti?
Připomínky může podat kdokoliv, nemají ale příliš velkou váhu. V připomínkách je potřebné co nejkonkrétněji uvést, jakých pozemků se připomínka týká a co člověk navrhuje. Námitky mohou podat vlastníci dotčených nemovitostí a „zástupce veřejnosti“. Zástupce může zmocnit nejméně 200 lidí, kteří uplatňují „věcně shodnou připomínku“. Magistrát je povinen námitky, na rozdíl od připomínek, jednotlivě vypořádat. V námitkách i připomínkách je dobré se soustředit na konkrétní území.
Co je územní plán?
Územní plán je zásadním podkladem pro umisťování staveb a schvalování různých činností, zejména při vydávání územních rozhodnutí. Žádnou stavbu není možné povolit, pokud je v rozporu s územním plánem. Je-li například nějaký pozemek vymezen jako území pro školská zařízení, nesmí na něm vyrůst třeba bytový komplex. Naopak to však platí také: je-li jednou nějaký pozemek označen jako stavební, je velmi obtížné zabránit jeho zástavbě.
Více informací na stránkách arnika.org/mesta/uzemni-plan