Ve Strasbourgu dnes začal Evropský parlament projednávat konečnou podobu nařízení EU o registraci, hodnocení a autorizaci chemických látek (tzv. REACH), která měla znamenat převrat v regulaci desítek tisíc chemických látek na evropském trhu a tím i zásadní změnu v přístupu Evropy k ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Sdružení Arnika při té příležitosti předá českým europoslancům výsledky petiční akce „Budoucnost bez jedů“, ve které 16 tisíc obyvatel České republiky žádá politiky, aby přijali takovou podobu REACHe, která jim „zaručí ochranu zdraví lidí a životního prostředí před nežádoucími efekty chemických látek“. Petici podepsalo také několik desítek starostů a zastupitelů měst a obcí a řada významných osobností včetně vědců a lékařů. „Ochranu zdraví a životního prostředí v REACHi zaručí hlavně povinnost náhrady nebezpečných látek v případě, že k nim existuje bezpečná alternativa, což je také náš hlavní požadavek, s nímž za europoslanci jdeme,“ řekl dnes předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.
„Představa o kontrole látek, kterou prosazuje průmysl, neodpovídá skutečnosti. Látky, které měly být pod kontrolou, se uvolňují z výrobků, výroby i při likvidaci odpadů do životního prostředí,“ vysvětluje Petrlík. Prokázala to měření v prachu českých kanceláří a bytů a v dešťové vodě z několika míst v České republice. Nebezpečné látky jako bromované zpomalovače hoření (1), ftaláty či nonylfenoly jsou přítomny v prostředí, v němž se každý den pohybujeme. Některé z těchto látek ohrožují rozmnožování, poškozují nervovou soustavu, narušují fungování hormonů v našem těle a kumulují se v různých složkách životního prostředí včetně lidských tkání. „Na jejich přítomnost v České republice se zaměřila letos provedená studie (2), kterou chce Arnika europoslancům před hlasováním připomenout závažnost jejich rozhodnutí,“ řekl tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.
Ze 31 měřených látek jich ve vzorcích prachu Národní referenční laboratoř pro persistentní organické sloučeniny (POPs) zjistila nad mezí detekce 18 až 20 a ve vzorcích dešťové vody ze čtyřech míst laboratoř prokázala přítomnost 12 až 14 látek. "Zvláštní pozornost si zasluhují zjištěné hodnoty polybromovaných difenyléterů (PBDE) náležejících k bromovaným zpomalovačům hoření. Přestože toho o působení těchto látek na zdraví člověka stále víme velice málo, jsou považovány za imunotoxické, neurotoxické, a negativně působí na funkci jater a tvorbu hormonů. Nejvíce jich obsahovaly vzorky z Ústí nad Labem. Zkouškou ohněm pro REACH bude to, zda nás pomůže zbavit těchto nevítaných hostů našich pracovišť a domovů," řekl Dr. Alan Watson autor interpretace výsledků měření, kterou Arnika pod názvem "Pozor! Nebezpečný prach“ přivezla na jednání Evropského parlamentu.
Sdružení Arnika se bude snažit europoslance přesvědčit, aby hlasovali pro povinnost náhrady nebezpečných látek méně škodlivými alternativami, pro právo spotřebitelů na informace o nebezpečnosti chemických látek ve výrobcích a pro povinnost chemického průmyslu zaručit chemickou bezpečnost výrobků, tedy, že chemické látky v nich obsažené nepoškodí po dobu životnosti lidské zdraví či životní prostředí.