Žádost o vydání územního povolení pro městskou spalovnu v Chebu leží na stavebním úřadě od začátku května, správní řízení však dosud nezačalo. Podle informací, které má Arnika z místního stavebního úřadu, měl projekt řadu nedostatků. Úředníci proto vyzvali firmu Terea, jež s projektem přišla, k opravě a doplnění projektové dokumentace. Ani po třech měsících však společnost vady v dokumentaci neodstranila.
„Otálení s doplněním projektové dokumentace příliš nesvědčí o profesionalitě firmy a podporuje obavy obyvatel o kvalitu projektu,“ komentuje nastalou situaci vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky. Chebská spalovna nemá v České republice obdoby, zejména pro svou malou kapacitu a neobvyklý systém čištění spalin.
„Filtrační systém, zkráceně zvaný 4D filtr, který chce Terea do své spalovny nainstalovat, se zatím v podmínkách ČR neosvědčil,“ poznamenává k plánované technologii pro chebskou spalovnu Matěj Man z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika. Nejen že žádné zařízení pro spalování komunálního odpadu s podobnými parametry v Česku nestojí, vzácností jsou podobná zařízení i v evropském měřítku (1).
Proti výstavbě spalovny, kterou nevládní organizace označují za pokusnou, se v Chebu zvedla vlna nedůvěry. Mnoho obyvatel města by raději nakládání s odpady ve městě řešilo zvýšením podílu recyklace a vyšším důrazem na předcházení vzniku odpadu. Opozice místních vůči projektu vyústila ve zformování občanské iniciativy vystupující proti výstavbě spalovny. „Nelíbí se nám, jak politici drží celou věc pod pokličkou a neptají se na názor obyvatel města. Veškeré naše připomínky a pokusy o otevřený dialog byly odbyty prostým konstatováním, že spalovna je investicí společnosti Terea. Už to je samo o sobě podezřelé,“ říká Pavel Pagáč z iniciativy chebských proti výstavbě spalovny.
Domácnosti v Chebu vyprodukují ročně necelých 8 000 tun odpadů, které by mohly končit ve spalovně. Pokud by měla spalovna likvidovat pouze tyto odpady, pak je její kapacita nastavena více než dvojnásobně. Ve hře je tedy pravděpodobně i možnost likvidace dalších druhů a typů odpadů nebo svoz odpadků ze širšího okolí města, a to včetně dovozu Německa.
Problém je i s odbytem tepla. Zařízení vyprodukuje až 150 000 gigaloulů tepla ročně (2), což je polovina z celkové roční spotřeby chebských domácností (3). Při plánované odstávce pouze dvou malých kotelen vznikne výrazná nadprodukce horké páry, zejména v létě. Spalovny odpadů ve srovnání s kotelnami produkují většinou více těžkých kovů a problematických organických látek.
Poznámky:
(1) Claudine Ellyin, SMALL SCALE WASTE-TO-ENERGY TECHNOLOGIES, Department of Earth and Environmental Engineering, Columbia University, September 2012
(2) Dokumentace EIA záměru ZEVO - Závod na energetické využití odpadu – Cheb, str. 27, http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_KVK458