Dvanáct alejí z deseti různých krajů už nominovali lidé v anketě Alej roku 2015, jejíž pátý ročních letos spustilo sdružení Arnika. Zatímco některé kraje mají v soutěži už i tři želízka, zástupkyně z krajů Karlovarského, Moravskoslezského a Plzeňského zatím chybějí. Nominace na webu alejroku.cz ale stále běží a právě tu svou favoritku mohou lidé nominovat až do konce září. Třeba o tomto víkendu či při svých letních toulkách krajinou Česka mohou výletníci fotit, přihlašovat a soutěžit tak o hodnotné ceny. Loni veřejnost vybírala vítěznou alej z 62 stromořadí rostoucích po celém Česku. Kompletní seznam dosud nominovaných alejí je na http://alejroku.cz/2015
„Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Stromořadí udržují naši krajinu nejen krásnou, ale i zdravou a funkční. Když si půjdete do aleje odpočinout, projít se nebo projet na kole, můžete na své fotky zachytit třeba to, jak aleje přirozeně tvoří spojnice mezi místy, lidmi, ale i epochami našich dějin. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede do alejí další výletníky, kteří se nadchnou pro krásu i význam stromů v krajině a městech,“ popisuje význam alejí vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.
„Stromy pro nás dělají mnohem více, než se na první pohled zdá. Jejich přínos si uvědomíme hlavně tehdy, když procházíme pod klenbami alejí nebo voňavým lesem. Přála bych si, abychom jich v krajině měli stále více a aby nám měly co říci. Stromy samotné se však bránit neumí, což mě přimělo, abychom jim s firmou Audit Daně CZ pomohli cestou z našeho pohledu nejefektivnější, tedy podporou organizace, která se jim věnuje,“ říká ředitelka generálního partnera ankety Alej roku Ing. Jana Moučková ze společnosti Audit Daně CZ.
Součástí ankety je i fotosoutěž, do které bude zařazena první fotografie každé aleje nominované do ankety, ale fotky lze přihlásit i samostatně. Partnerem fotosoutěže je společnost Epson. Nejkrásnější fotografie pak vybere odborná porota složená z patronů ankety, zástupců partnerů a fotografů.
Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit „svou“ alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost.
Pokud Vámi nominovaná alej nebo Vaše fotografie zvítězí ve kterékoliv z kategorií, můžete se těšit na hodnotné ceny partnerů soutěžní ankety. Let balonem od firmy HaBalon čeká na toho, kdo nominuje vítěznou alej. Tiskárnu na fotografie dostane od firmy EPSON autor nejlepší fotografie. Mezi cenami nechybí ani knižní tituly o stromech od spisovatelky a fotografky Marie Holečkové, knihy Aleje od nakladatelství Mladá fronta, něco „na zub“ od PRO-BIO, poukazy na fotografické služby od Centra FotoŠkoda nebo vstupenky a permanentky do Botanické zahrady hl. m. Prahy a arboreta výstaviště Flora Olomouc a mnoho dalších.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 166 tisíc stromů.
Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: ve zcela novém průvodci Cesty k moravským alejím, ale i starších publikacích Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.
Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ. Partnerem ankety je Y Soft.
Podpořeno Německou spolkovou nadací pro životní prostředí.