O sedmadvacet třešňových stromků je bohatší alej, která spojuje lidi ve Štípě a Velíkové, místních částech Zlína. Se sázením přišly pomoct děti z místní školy, dobrovolníci jak z okolí, tak ze vzdálené Karviné, i někteří z dárců, jež na výsadbu přispěli. Dosazování třešní do dožívající aleje zorganizovala Arnika s odborem městské zeleně zlínského magistrátu.
„V naší škole spojujeme environmentální výuku a lásku k přírodě s konkrétními aktivitami. K sázení jsme se připojili hlavně proto, že aleje do naší krajiny patří a v přírodě plní důležitou roli jako biokoridory, poskytují útočiště ptákům a hmyzu, slouží jako potrava pro včely. Naši šesťáci se na sázení moc těšili a velmi dobře zvládli zasadit všech 27 třešňových stromků. Vždyť také nesázeli poprvé, na školní zahradě jsme už společně také několik stromků vysadili,“ říká ředitel ekoškoly a vyučující pracovní výchovy a přírodopisu Mgr. Lubomír Klátil.
„Nám se to líbilo, protože silnice je najednou hezčí a byla to docela sranda. Nejtěžší na sázení stromků bylo, když jsme vyrývali díru pro kořeny a potom ji zase zahrabávali a udusávali. Ale myslím si, že se nám to povedlo,“ zhodnotil sázení jeden ze žáků, který přišel přiložit ruku k dílu.
„Jsem velmi příjemně překvapená, s jakou vervou se místní do sázení zapojili a jak rychle a dobře třešňové stromky vysázeli. Za posledních deset let zmizelo od našich silnic přes sto padesát tisíc stromů a to je škoda jak pro přírodu, tak pro nás lidi. Díky vstřícnosti odboru zeleně zlínského magistrátu, silničářů a místních lidí jsme se mohli trendu mizejících stromů okolo silnic postavit a na místo vykácených trnek jsme zasadili sedmadvacet mladých třešní,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
„Já bydlím hned v tom prvním domě, když se vjíždí od Štípy do Velíkové, a chtěl bych, aby ta třešňová alej jednou vedla až k mému domu,“ říká bezprostřední soused aleje pan Jaroslav Kunetek z Velíkové.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.
Aktuálně vzniká mapa alejí Moravy, prozatím nevládní organizace zpracovala materiály prezentující aleje několika krajů: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.
Podpořil Program švýcarsko-české spolupráce prostřednictvím Nadace Partnerství / www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz a Německá spolková nadace pro životní prostředí.