Podle informací, které má Arnika k dispozici, má ústecká Spolchemie v úmyslu odsunout náhradu rtuťové elektrolýzy z roku 2012 na rok 2015, což je v rozporu s předchozími sliby a především integrovaným povolením.
To vydal Krajský úřad Ústeckého kraje v roce 2006. „Povolení obsahuje pevné datum 31. prosince 2012, do kdy by měl být ukončen i zkušební provoz membránové elektrolýzy, aby mohla firma plynule přejít na novou technologii. Jinak jí bude hrozit odstávka až několik let, než bude moci pokračovat ve výrobě chloru. Záměr posunout používání rtuti považujeme za ignorování vydaného rozhodnutí, slibu daného veřejnosti, ale především představuje zvýšenou zátěž pro životní prostředí toxickou rtutí,“ komentoval dnešní vyjádření vedení Spolchemie RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
V minulosti dostala Spolchemie prostředky od Fondu národního majetku na odstranění staré ekologické zátěže rtutí. „Investované prostředky částečně ztrácejí význam, pokud současně podnik nepřistoupí k náhradě technologie za bezrtuťovou,“ upozornila mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Spolchemie dodnes vyrábí chlór a alkalické hydroxidy tzv. amalgámovou elektrolýzou, při níž do životního prostředí uniká rtuť, a to buď ve formě emisí do vzduchu, který poté dýchají obyvatelé stotisícového města, nebo prostřednictvím odpadních vod, které putují do Labe. V řece se rtuť ukládá v sedimentech, kumuluje se v rybách a kontaminuje celý potravní řetězec, na jehož konci je člověk. To, že kontaminace rtutí je problémem i v České republice, ukázaly i rozbory vzorků ryb z českých toků, které na počátku roku zveřejnila Arnika jako součást celosvětové studie .
Na potřebě řešit úniky rtuti do životního prostředí se letos v únoru shodli zástupci vlád na schůzce Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v keňském Nairobi. Na základě jejich dohody by se již letos měla začít připravovat globální úmluva.