Popílek ze spaloven odpadů nebo hutí se prodává jako stavební materiál. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by tento odpad neobsahoval vysoké koncentrace extrémně jedovatých dioxinů. Jedy se pak uvolňují s prachem do vzduchu anebo se dostávají do okolní půdy, kontaminují okolní prostředí a dostávají se do potravních řetězců. O dioxinech však víme, že poškozují vývoj mozku, ničí imunitu a narušují fungování štítné žlázy. Vyřešení tohoto problému nepřinese ani novela vyhlášky o nakládání s odpadem. Ministerstvo životního prostředí se odmítá problémem zabývat, přestože dříve bylo použití odpadů s dioxiny v České republice regulováno. Jednání na zasedání Stockholmské úmluvy v Ženevě v průběhu následujících dvou týdnů mohou tuto situaci zvrátit.
V České republice schází jakákoliv kontrola, co se děje s odpady obsahujícími extrémně jedovaté materiály. Vytváří se tím příležitost snadného výdělku pro spalovny, které zbytkový odpad po čištění spalin společně s popelem a struskou prodávají jako stavební materiál pro výstavbu cest, na inženýrské sítě i ve městech a obcích, zavážky či rekultivaci skládek. Hlavně však šetří na poplatcích za jejich ukládání jako odpadu. Kvůli chybějící regulaci se dioxiny z kontaminovaného prostředí mohou dostat až lidem do jídla. Dokládají to studie provedené v zahraničí, o kterých informoval i zahraniční tisk, například The Guardian. Dioxiny se navíc špatně rozkládají a setrvávají v přírodě velmi dlouhou dobu.
Přečtěte si připomínky k novele vyhlášky o nakládání s odpadem, na jejichž přípravě se Arnika podílela
„Vyhláška o nakládání s odpadem dříve stanovovala maximální množství nebezpečných dioxinů v popílku ze spaloven, který mohl být použit na povrchu terénu, tedy i jako stavební materiál. K vyřešení problému by tedy přispělo opětovné zavedení limitu,“ navrhuje Jindřich Petrlík z Arniky.
Další vývoj mohou přinést jednání na zasedání Stockholmské úmluvy v Ženevě, které začíná v pondělí 29. dubna. Dosavadní praxe nakládání s nebezpečným odpadem je totiž v rozporu s obecnými principy Stockholmské úmluvy. „Problém je ovšem ve velmi benevolentně nastavených limitech, které si vyjednali spalovnáři v Evropské unii,“ uzavírá Petrlík.
- Persitent Organic Pollutants in Eggs: Report from Africa
- Weak controls: European e-waste poisons Africa’s food chain
- Persistent Organic Pollutants (POPs) in Chicken Eggs from Alaverdi, Armenia
- Arnika nalezla vysoké koncentrace dioxinů ve vejcích z okolí spaloven odpadu v Číně
- Češi zjistili v Thajsku toxické znečištění, ale mají i dobré zprávy