Ve středu 19. dubna 2023 proběhl v odpoledních hodinách ve Strakonicích, na křižovatce ulic Stavbařů a Dukelská, rozbor kontejneru na směsný odpad. Akci pořádala environmentální organizace Arnika a strakonická Ekoporadna Šmidingerovy knihovny. Výsledek ukázal, že až 58 % odpadu v kontejneru by se dalo vytřídit a recyklovat či jinak využít. Pouze 42 % obsahu kontejneru tvořil směsný komunální odpad (SKO), který do něj patří.
Veřejná akce ve Strakonicích tak mimo jiné ukázala, že Češi mají v třídění odpadů ještě stále velké rezervy. Netýká se to přitom zdaleka jen lidí ze Strakonicka. Rezervy v recyklaci a předcházení vzniku odpadů má celá Česká republika. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce proto po obcích, v souladu s recyklačními cíli Česka i EU, podstatné zlepšení.
Graf s výsledky rozboru kontejneru / Strakonice, 19. dubna 2023
“Víceméně podle očekávání bylo zjištěno, že více než polovina (58 %) směsného komunálního odpadu by se dala ještě třídit a surovinově využívat. To je hozenou rukavicí nejen pro všechny obyvatele a zástupce obcí, ale napovídá to cosi i o nutnosti širších legislativních změn (např. zavedení zálohového systému) a podpoře recyklačních kapacit, ale i prevence vzniku odpadu. Namísto toho je licitováno o budoucí kapacitě a rozmístění spaloven, o kterých již dnes víme, že budou naddimenzované,” hodnotí akci, které se účastnila i strakonická veřejnost, Jan Juráš z Ekoporadny Šmidingerovy knihovny Strakonice.
Také v Písku, nedaleko Strakonic, má vyrůst nová spalovna odpadů (“zařízení na energetické využívání odpadů”, zkráceně ZEVO). Momentálně se uchází o souhlasné stanovisko v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Dokumentace ke spalovně byla v rámci tohoto řízení v lednu vrácena k přepracování a doplnění.
Spalovna v písecké teplárně má spalovat odpady z měst a obcí, které v květnu 2022 podepsaly společné memorandum (Písek, Strakonice, Milevsko, Horažďovice, Vodňany a Blatná) a s kapacitou 50 000 tun odpadu ročně tak nahradit spalování uhlí v písecké teplárně. To s sebou přináší hned dva problémy.
Prvním je, že závislost na fosilních palivech tím výrobci tepla vyměňují za další závislost, tentokrát na produkci odpadů občanů Písecka. Odpady jsou navíc z velké části tvořeny materiály vyrobenými z ropy, takže spalovat je místo uhlí je jako z bláta do louže.
Druhým problémem je skutečnost, že při spalování vzniká nejen velké množství toxického odpadu a do ovzduší je jím uvolňována řada škodlivých látek, ale efektivita takto vyráběného tepla je poměrně malá. V létě bude navíc vyrobené teplo bez využití volně vypouštěno do ovzduší.
O odpady v Jihočeském kraji, které nebude možné dále využívat a recyklovat, se přitom už uchází plánovaná megaspalovna odpadů v Novém Vrátě v Českých Budějovicích s kapacitou 160 000 tun odpadů ročně. Ta už má od MŽP povolení v rámci procesu EIA, sama o sobě však bude svou kapacitou překračovat potřeby Jihočeského kraje a dokonce překračovat množství odpadů, které bude možné v roce 2035 v Česku energeticky využívat. Navíc se v Jihočeském kraji do budoucna plánuje také spalovna v Plané nad Lužnicí anebo v Táboře.
“Nové spalovny v Jihočeském kraji budou soutěžit o ten samý odpad, který by, jak vidíme z výsledků rozboru, mohl být z velké části recyklován, čímž by se ušetřilo mnohem víc materiálu a energie. Směsný odpad, ať už ten strakonický nebo jiný, stále obsahuje velké množství dobře recyklovatelných materiálů, jako je papír, plast nebo sklo. Spalováním by se likvidovalo i množství pro spalovny nezajímavého, jinak ale velmi dobře využitelného biologicky rozložitelného odpadu, který ve směsném komunálním odpadu končil i přes přítomnost nádoby na bioodpad přímo vedle kontejneru. Ten je dobře využitelný kompostováním doma či v kompostárnách nebo v bioplynových stanicích. Takto vyrobený bioplyn je pak možné využívat třeba pro pohon městské hromadné dopravy, takové projekty už ostatně běží nebo se připravují na mnoha místech Česka,” říká k výsledkům rozboru odbornice na toxické látky v životním prostředí z Arniky Nikola Jelínek.
Arnika a Ekoporadna Šmidingerovy knihovny proto městu Strakonice i Jihočeskému kraji doporučují, udělat si půlroční rozbor skladby odpadu v obcích a podle jeho výsledků posoudit nejvhodnější řešení odpadové problematiky. Bez něj je výstavba další spalovny v tomto kraji hazardem se životním prostředím a také plýtváním veřejnými zdroji.
Pro více informací prosím kontaktujte tiskového mluvčího organizace Arnika Luboše Pavloviče (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 727 942).
Fotogalerii z akce najdete zde.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.