Petici s názvem „Co vytřídíš, neplatíš!“, kterou podpořilo více než devět tisíc lidí, dnes předal do rukou krajského radního pro životní prostředí Zdeňka Chláda zástupce sdružení Arnika. Lidé skrze petici požadují zejména zavedení spravedlivých plateb za odpad – tedy ten, kdo hodně třídí a málo plní popelnici, aby platil za odpady méně. Chtějí také ambicióznější cíle pro recyklaci, konkrétně třídění 50 % veškerého odpadu z domácností a živností, nikoli jen některých komodit domácího odpadu, jak je tomu v předkládaném plánu odpadového hospodářství kraje.
„Petici jsme dnes na Vysočině předali také kvůli tomu, že nový odpadový plán Vysočiny stále obsahuje variantu výstavby velké spalovny odpadů v Jihlavě, nebo několika malých spaloven roztroušených po celém kraji. Předmětem petice je nastavení lepšího cíle pro recyklaci, který by potřebu spalovny a riziko jejího postavení na Vysočině nejspíš odstranil,“ říká konzultant kampaně Nespaluj, recykluj! Matěj Man z Arniky.
Petice je adresována nejen zastupitelstvům krajů, ale také Vládě ČR a Parlamentu ČR a mohou ji podepisovat lidé z celého Česka. Petice byla dnes předána vůbec poprvé právě v Kraji Vysočina jako apel na úředníky a politiky, kteří právě pracují na novém Plánu odpadového hospodářství kraje Vysočina. Ten nastaví pomyslnou osnovu odpadového hospodářství na dalších 10 let, proto by podle Arniky měl být co nejlepší a obsahovat ambiciózní cíle.
Proces tvorby krajského plánu dopadového hospodářství je právě teď otevřen připomínkám široké veřejnosti. Dokumentace je vystavená on-line. Ve středu 21. října v 15 hodin proběhne v sídle Kraje Vysočina veřejné projednání plánu odpadového hospodářství a poslední připomínky bude možné podávat v pondělí 26. 10. Po schválení krajského plánu bude následovat tvorba plánů městských a obecních, které nastaví konkrétní podobu nakládání s odpady v daném regionu.
Stát i jednotlivé kraje a města si mohou vybrat ze čtyř variant (1), jak naplnit požadavky Evropské unie na míru třídění. Kraj Vysočina i Česká republika do svého plánu odpadového hospodářství zahrnují strategii, která směřuje k nejnižšímu cíli, jenž EU povoluje. Petice, na rozdíl od plánů kraje, požaduje zvolení cíle nejsilnějšího. Podobný požadavek přináší například i připravované referendum o odpadech v Jihlavě.
„Ačkoli jsou si možnosti nastavení cíle pro recyklaci zdánlivě podobné, rozdíl je propastný. Pokud bude plán odpadového hospodářství směřovat k ambiciózním cílům, ušetří se cenné druhotné suroviny. Pokud zůstane cíl nastaven nynější podobě, umožní to likvidaci cenných druhotných surovin, která tak nebude možné dále využívat. Evropské cíle pro rok 2030 budou chtít vytřídit 70 % veškerého odpadu. Pokud se Kraj Vysočina na dalších deset let zaváže k hodnotám, které téměř plní už dnes, jen si připravuje cestu pro možnost spalování druhotně využitelného materiálu a cesta ke zvýšení recyklace bude velmi složitá a pomalá,“ dodává Man.
Poznámky:
(1) Čtyři možnosti volby cíle pro recyklaci v Plánech odpadového hospodářství.
1. recyklovat 50 % papíru, skla, plastů a kovů z domovního odpadu
2. recyklovat 50 % papíru, skla, plastů a kovů z komunálního odpadu (domovní odpad a jemu podobný odpad ze živností)
3. recyklovat 50 % domovního odpadu
4. recyklovat 50 % komunálních odpadů (domovní odpad a jemu podobný odpad ze živností)
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP.
www.fondnno.cz - www.eeagrants.cz