I v libereckém regionu působí celá řada jejich výrobců. Může to být cesta, jak se vyhnout škodlivým chemickým látkám obsažených v některých materiálech a podpořit udržitelnou spotřebu, která je důležitá k ochraně životního prostředí. Právě na toto téma je zaměřen projekt „Zdravá planeta pro zdravé děti“, v jehož rámci sdružení Arnika upozorňuje na různé možnosti, kdy lze výběrem vhodných výrobků šetřit životní prostředí, spotřebu energie i zdraví, a to zejména s ohledem na budoucí generace.
Jednou z vlastností hračky, která prospěje dítěti a neuškodí životnímu prostředí, je použitý přírodní materiál. „Například textilní hračky, pokud je zvolen kvalitní materiál, jsou vhodnější, než hračky z měkčených umělých hmot, zejména z PVC,“ podotýká Milan Havel, vedoucí projektu Zdravá planeta pro zdravé děti (1). „Výhodou je i to, že textilní hračku můžeme zkusit vyrobit i sami doma, například s dítětem,“ doplnil Havel. Při nákupu textilních hraček by lidé měli dávat přednost hračkám s certifikátem ověřené textilie, jako například Eko-Tex, nebo vybírat výroky z organických a bio materiálů.
V Libereckém regionu najdeme hned několik výrobců tradičních hraček. „Většinou se jedná o truhlářské nebo řezbářské dílny, kde vznikají obdobné dřevěné hračky, se kterými si hrály již naši rodiče a prarodiče. Jsou to například známí vyřezávaní koníci, různé káči, dřevěné řehtačky, ale také mašiny nebo auta,“ vyjmenovává některé z místních výrobků Kamil Repeš, koordinátor projektu Zdravá planeta. Například Šapitó je název rodinné firmy, která je poměrně mladá (vznikla v roce 2002), ale už toho od svého vzniku dost dokázala. Jejich originální hračky jsou známé i mimo region a dokonce i v zahraničí. V roce 2006 získali se sadou hraček pro nejmenší prestižní ocenění pedagogů a výtvarníků „Správná hračka“ (2).
Více než stoletou tradici ve výrobě hraček má podnik Detoa Albrechtice, založený v roce 1908. Podle vyjádření firmy zpracovává pouze dřevo z České a Slovenské republiky (především habr, buk, javor) a podporují šetrné hospodaření v lesích (například s certifikáty PEFC - Program pro podporu schémat lesních certifikací). Jak firma uvádí, používá barvy a laky na přírodní bázi, splňující evropskou normu pro hračky EN 71, a také využívala a využívá tvůrčí potenciál absolventů místních uměleckoprůmyslových škol.
V libereckém kraji existuje i řada malých producentů. K originálním výrobkům patří pletené předměty z ovčí vlny, které vyrábí Iva Olšová ze Semil. O zpracování ovčí vlny se zajímá již více než 15 let, tedy od doby, kdy začala vyučovat na waldorfské škole v Semilech. Tehdy začala pro školu překládat knihy na téma ručních prací a významu materiálu, z nějž jsou hračky vyrobeny. Výrobu hraček tedy vnímá také jako součást výchovy dětí: „S ovčím rounem si může dítě hrát, je příjemné na omak, hřeje. Už samotné zpracovávání může být hra. Praní a filcování za mokra dělají děti rády a česání vlny je také baví. Předení je sice náročné, ale tkát a plést se může naučit také už prvňáček,“ říká Iva Olšová. Podle ní mají hračky z přírodních materiálů už samy o sobě didaktickou funkci. „Textilní hračka dítěti připomíná, že se má k tvorům chovat ohleduplně. Panenka není jen pro holčičky, je to obraz člověka. Při hře s ní napodobují děti matku. S takovouto hračkou si mohou hrát děti již přibližně od 5 let,“ dodává Iva Olšová, která také pro děti o těchto hračkách přednáší a k výrobkům z ovčí vlny vytvořila i písničky a pohádky. Své výtvory prodává především na místních trzích. Vlnu, která je tradičním přírodním materiálem, odebírá od místních chovatelů ovcí. Zpracovává ji způsobem, aby se neztratila její organická hodnota. „K barvení vlny používám především přírodní barvy“, doplňuje Iva Olšová.
Právě využívání místních zdrojů je pro udržitelnou spotřebu důležité stejně jako podpora místní zaměstnanosti a lokální prodej. Přednost by měly vždy dostávat výrobky, které zbytečně nezatěžují životní prostředí ať už při výrobě, použitými obalovými materiály nebo přepravou na velké vzdálenosti. „Znamená to samozřejmě více se zajímat o to, co nakupujeme, především sledovat značení výrobků, jejich složení a původ. Výběrem jednoho kvalitního originálního výrobku od místního výrobce uděláme pro své dítě více, než nákupem několika levných hraček z dovozu, u nichž bývá pochybná kvalita i podmínky výroby,“ zdůraznil Havel (3).
V rámci projektu „Zdravá planeta pro zdravé děti“ Arnika dále pořádá také přednáškové turné v mateřských centrech. Již dnes je na internetových stránkách navíc dostupný seznam výrobců a prodejců bezpečných a z pohledu šetrné spotřeby ohleduplných hraček. Tato databáze se bude rozšiřovat s dalšími fázemi projektu.
Poznámky:
(1) O projektu Zdravá planeta pro zdravé děti - průvodce udržitelnou spotřebou a výrobou pro matky a veřejnost
Cílem projektu je přiblížit téma udržitelné spotřeby a výroby veřejnosti, a zejména pak cílové skupině maminek s malými dětmi. Udržitelná spotřeba je jednou ze zásad, kterými lze přispět k tomu, aby se naše životní prostředí nehoršilo v důsledku vyčerpání přírodních zdrojů na jedné straně a nadměrné produkci odpadu na straně druhé. Dodržením několika základních pravidel při nákupu běžných výrobků může každý z nás přispět k tomu, že naše životní prostředí a potažmo i naše zdraví bude chráněno. V rámci projektu Zdravá planeta pro zdravé děti Arnika představí postupně deset produktů a činností, kterými může každý člověk přispět k udržitelnému způsobu života. Tématy a produkty, na které se zaměřuje, jsou toaletní papír, hračky, vratné lahve, balená voda, kompostování, turistika šetrná k přírodě (tzv. woofing), biopaliva, místní trhy, spotřeba energie a burza zbytečností.
Projekt „Zdravá planeta pro zdravé děti“ byl realizován s finanční podporou Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a International POPs Elimination Network.
Stránky projektu: arnika.org/toxickelatky/zdrava-planeta
(2) Certifikát Správná hračka uděluje Sdružení pro hračku a hru. Tento titul mohou získat hračky, které jsou bezpečné, současně však musí splňovat další požadavky – estetické a výchovné. Více na www.sdruzenihracky.cz .
(3) Pracovním podmínkám při výrobě hraček v rozvojových zemích se věnuje projekt Společnosti pro Fair Trade „Víte, s čím si hrajete“. Podrobnosti naleznete na webu www.svetvnakupnimkosiku.cz/hracky/o-kampani/.
Příloha: Regionální malovýrobci hraček v Libereckém kraji:
Šapitó - textilní hračky (Raspenava)
Hračky jsou vyráběny především ze 100% bavlny, která je vhodná i pro alergiky.
www.sapito.cz
Truhlářství Trutom - malosériová výroba dřevěných hraček (Český Dub)
Na výrobu hraček se používá pouze dřevo z tuzemských zdrojů. Výrobky nejsou opatřeny povrchovou úpravou (lak, vosk apod.).
www.trutom.cz
Truhlářství - Oldřich Udatný - truhlářská výroba a výroba dřevěných hraček (Semily)
Hračky jsou povrchově upraveny pouze včelím voskem nebo přírodní fermeží.
www.udatny.cz/
Jan Hoffman – Malovýroba dřevěných hraček (Bozkov)
Tradiční technologie kusové výroby a povrchově neupravených hraček.
www.cesky-raj.info/dr-cs/drevene-vyrobky-rezbarstvi/cesky-raj/jan-hoffmann.html
Chráněná pracovní dílna – Nouzov – dřevěné výrobky a řezbářství (Semily)
Výroba replik starých dřevěných hraček.
www.cesky-raj.info/dr-cs/drevene-vyrobky-rezbarstvi/cesky-raj/chranena-pracovni-dilna-8211-nouzov-rudolf-farsky-ml.html
Projekt „Zdravá planeta pro zdravé děti – průvodce udržitelnou spotřebou a výrobou pro matky a veřejnost“ byl podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí. Celkové náklady projektu jsou 1.254.600,- Kč, podpora ze SFŽP činí 994.000,- Kč. Cílem tohoto projektu je přiblížit téma udržitelné spotřeby a výroby veřejnosti, a zejména pak cílové skupině maminek s malými dětmi, a to na konkrétních příkladech z každodenního života (např. pomáhání rozhodovat se environmentálně šetrnějším způsobem při nákupech).
Aktivity byly rovněž podpořeny v grantovém řízení hl. města Prahy pro oblast životního prostředí v rámci projektu „Průvodce udržitelnou spotřebou pro mateřská centra, školy a veřejnost“.