Pražané k nim nyní mohou připojovat své podpisy. Arnika chce prosadit také zpracování podrobných regulačních plánů pro stanovení limitů rozvoje města. Tam, kde bude vznikat nová zástavba, by měli být investoři povinni zajistit také dostatečnou kapacitu veřejné dopravy, novou zeleň, zázemí pro kulturu, školství, zdravotnictví a služby. Pod takzvané námitky zástupců veřejnosti sbírají podpisy také další občanská sdružení.
„Množství a kvalitu zeleně považujeme za jeden z klíčových faktorů kvality života ve městě. Protože nový územní plán předpokládá v řadě míst Prahy rozsáhlou výstavbu, je nutné důsledně chránit existující zeleň a také zakládat nové parky,“ vysvětluje mluvčí Arniky Zora Kasiková. „Na všech volných pozemcích nemohou vyrůst budovy, ve městě by se pak doslova nedalo dýchat,“ dodává mluvčí.
Za klíčový problém považuje Arnika také výstavbu satelitních městeček na okraji Prahy. „Magistrát tvrdí, že město se nemá dále rozšiřovat (1), územní plán navrhuje přesný opak. Předpokládá vznik dalších čtvrtí v polích za městem. To je zcela neudržitelné. Přednostně mají být zastavěny pozemky v centru, zejména tzv. brownfields,“ vysvětluje Martin Skalský z Arniky. Jako nejhorší příklady uvádí projekt tzv. Východního a Západního Města.
Při nové výstavbě je také nutné zakládat nové parky a vymezit dostatek prostoru zeleni. To se týká zejména přestavby čtyř pražských nádraží. Jestliže na nádražních pozemcích vyroste nová čtvrť Prahy, je podle Arniky nezbytné, aby na nejméně třetině plochy vznikla souvislá parková zeleň, která bude vyvažovat zastavěné území.
Připomínky Arniky požadují přísnější regulaci nové výstavby také v dalších ohledech. „Pro všechny oblasti, kde má dojít k velkým změnám, by měly být zpracovány podrobné regulační plány. Jen takový postup umožní předejít spekulacím s pozemky a stanovit limity nové výstavby,“ říká Martin Skalský.
„Jedním z cílů územního plánu má být zlepšení životního prostředí Prahy, která má například nejhorší ovzduší z českých měst hned po průmyslovém Ostravsku, je tu vysoká prašnost a řada lidí trpí hlukem. Případná nová výstavba musí být přiměřená,“ doplňuje Skalský.
Svoje připomínky postupně zveřejňují také další občanská sdružení a také ona pro ně získávají podporu Pražanů. Do této chvíle byly sestaveny připomínky týkající se rozšiřování ruzyňského letiště, stavby Pražského okruhu a dopravního řešení ve městě, výstavby takzvaných Velkých Roztyl a vznikají další (2). Konečný termín pro předložení připomínek a námitek magistrátu vyprší 9. prosince.
Hromadné námitky podané veřejným zástupcem, který má zmocnění alespoň od 200 občanů s trvalým pobytem v Praze, musí magistrát vypořádat (na rozdíl od jednotlivých připomínek občanů, které nemají příliš velkou váhu). Lidé mohou hromadné námitky Arniky podepsat na několika místech v Praze (3) nebo si je vytisknout z webových stránek arnika.org/mesta/pripojte-se a spolu s podpisovými archy zaslat či doručit do kanceláře Arniky. Aby byly podpisy platné, musejí být vlastnoruční. Každý člověk přitom může podepsat i několikero připomínek.
Poznámky a přílohy
1) V konceptu územního plánu v kapitole 2 – Koncepce města se doslova uvádí, že „je hlavní zásadou tohoto plánu vytvořit podmínky preferující recyklaci území před expanzí do krajiny“. Současně je zmíněn nepříliš dramatický vývoj Prahy o necelých 100 tisíc obyvatel do roku 2020.
2) Podpisové listiny námitek Arniky a dalších sdružení: arnika.org/mesta/pripojte-se
3) Kde mohou lidé námitky podpořit?
Petiční stánky:
1. prosince 2009, 9-10 hodin, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
2. prosince 2009 17-18 hodin, Kino Bio Oko, Františka Křižíka 15, Praha 7
4. prosince 2009 21-22.30 hodin, Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3
Příloha - Námitky Arniky k územnímu plánu Prahy:
1. Ochrana významných existujících ploch zeleně
Požadujeme ochranu všech existujících významných zelených ploch, vymezených v kategoriích zeleně podle územního plánu z roku 1999, bez přeměny těchto ploch nebo jejich částí v zastavitelná území. Týká se to například okolí Kunratického lesa v okolí Roztyl, lokality Trojmezí a dalších oblastí.
2. Závazné vymezení zelených ploch v rozvojových lokalitách
Ve všech „významných rozvojových územích“, „významných přestavbových územích“, „významných územních rezervách“ jako jsou např. nevyužívané pozemky Masarykova a dalších nádraží, požadujeme vymezit dostatečně velké prostory pro zakládání nových parků, a to nejméně na 30 % řešené plochy.
3. Zastavení suburbanizace a vzniku satelitních čtvrtí
Požadujeme zařazení všech „významných rozvojových území městských“ do územní rezervy. Dokud nebude vyčerpána kapacita „významných přestavbových území“, zejména brownfields, není žádný důvod k zastavování dalších ploch zeleně a zemědělské půdy. Tento trend vede ke vzniku dalších satelitních městeček na okraji Prahy.
4. Zachování zahrádkářských kolonií
Zahrádkářské kolonie představují zeleň, o kterou se město ani městské části nemusejí starat a vynakládat žádné finanční prostředky. Zahrádky plní navíc funkci sociální a umožňují částečné samozásobení obyvatel potravinami. Požadujeme zpracování generelu zahrádkářských kolonií a jejich začlenění do územního plánu v kategorii zeleně.
5. Zpracování regulačních plánů pro všechny citlivé oblasti
U všech „významných rozvojových území“, „významných přestavbových území“ a „významných územních rezerv“ požadujeme zpracování regulačních plánů jako podmínky pro zvažování výstavby. Regulační plány jsou způsobem, jak stanovit limity území a podrobné a závazné podmínky pro jejich další využití.
6. Podmínění výstavby nových čtvrtí vytvořením zeleně a infrastruktury
Požadujeme, aby případná výstavba ve „významných rozvojových územích“, „významných přestavbových územích“ a „významných územních rezervách“, např. v oblasti Východního a Západního Města, byla formou etapizace podmíněna vytvořením nových ploch zeleně, sítě veřejné dopravy a veřejného vybavení (služby, kultura, zdravotnictví, školství, sport).
Kompletní námitky Arniky jsou ke stažení zde.
Více informací o možnosti vyjadřovat se k územnímu plánu Prahy: /novy-uzemni-plan