„Alej roku – ocenění, které vás vynese do oblak,“ i tak by se dal krátce popsat letošní ročník ankety o nejkrásnější alej s nejsilnějším příběhem. Hlavní cenou Aleje roku 2013 je totiž let balónem pro toho, kdo vítězné stromořadí do soutěže přihlásí. Cenu věnovala tišnovská firma HaBalon. Příležitost vyhrát má stále každý, kdo do konce příštího týdne stihne na web http://alejroku.cz nahrát fotku s tématem „Život v aleji“ a připsat krátký příběh, který se s ní pojí. Dosud lidé nominovali 42 alejí ze všech krajů v Česku – první nominace z Plzeňského kraje přišla před několika chvílemi.
Do oblak se může podívat i Kateřina Bujnochová z Moravskoslezského kraje, která do ankety jednu z alejí přihlásila. „Alej na Anenský vrch byla v roce 2008 vyhlášena za památnou. Počátky této aleje lemující cestu k poutnímu kostelu svaté Anny jsou vázány na období vzniku kostela a poutní cesty k němu. V roce 1696 zde byla vystavěna dřevěná kaple, kterou v roce 1770 nahradil zděný kostel. Nejstarší stromy nacházející se v horní třetině mají odhadované stáří více jak 200 let a dosahují obvodu kmene až 400 cm. Do památné aleje je zahrnuto 257 kusů stromů, celkově jich je 319. Alej patří k nejzachovalejším a nejúplnějším starým alejím v CHKO Jeseníky. Zároveň je velice působivou dominantou krajiny i města Andělská Hora. Alej je hojně využívána lidmi k procházkám a návštěvníky, kteří se chtějí podívat ke kostelu. Jednou za rok se zde pořádá pouť a s tím spojená křížová cesta, která je umístěna v horní části aleje,“ popisuje alej Bujnochová.
Fotografie aleje jsou k dispozici na http://alejroku.cz/2013/alej-na-anensky-vrch
Cenami pro další místa budou:
- dárkové poukazy od Centra FotoŠkoda;
- poukazy na zboží od společnosti Bushman;
- sada ručního dopisního papíru z Velkolosinské Ruční papírny;
- knižní tituly o stromech od spisovatelky a fotografky Marie Holečkové;
- publikace z Nakladatelství Mladá fronta;
- něco „na zub“ od společnosti PRO-BIO;
- vstupenky do Botanické zahrady hl. m. Prahy;
- vstupenky do Botanické zahrady Univerzity Karlovy;
- vstupenky do zahrad a skleníků Flory Olomouc;
- interaktivní hračky od firmy Hračkárna.cz
- sadu dřevěných příborů od společnosti Dřevotvar Jablonné nad Orlicí
- na další věcné ceny také finančně přispěly firmy Axida a Akademická realitní.
Část cen, které čekají na letošní vítěze ankety Alej roku 2013
Aktuální informace o anketě budou v jednotlivých regionech přinášet Deníky z vydavatelství Vltava-Labe-Press. Slavnostní vyhlášení vítězné aleje a výherců atraktivních cen proběhne uprostřed listopadu 2013.
Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit „svou“ alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost. Nejpopulárnější alej pak vyberou svým hlasováním na internetu sami lidé – tato část ankety bude spuštěna v na konci září.
„Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety měli letos fotit – život v alejích. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,“ popisuje význam alejí vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.
V loňském ročníku ankety Alej roku 2012 bylo:
- 71 nominovaných alejí z celé republiky;
- 676 hlasů pro vítěznou Rybářskou alej z Přerova;
- 5 494 hlasů odevzdáno v internetové anketě;
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.
Lidé, kteří ještě nemají svou oblíbenou alej, se mohou k výletům inspirovat v mapách a letácích Arniky: Významné a památné aleje Olomouckého kraje, Významné stromy středních Čech a Prahy, Aleje Zlínska - dědictví naší krajiny, Aleje Olomoucka - dědictví naší krajiny a Aleje Vysočiny - dědictví naší krajiny.
Partneři ankety Alej roku 2013:
Centrum FotoŠkoda |
Regionální deník |
HaBalon |
Bushman |
Ruční papírna Velké Losiny |
Dřevotvar |
Botanická zahrada hl. m. Prahy |
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK |
PRO-BIO |
Hračkárna.cz |
||
|
Supported by a grant fromSwitzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union. www.swisscontribution.admin.ch. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.swisscontribution.cz