Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podél silnice v okrese Jindřichův Hradec vykácelo 192 stromů, na které získalo povolení od místních obcí. Kácelo se ale bez posouzení dopadu na krajinný ráz, což je v rozporu se zákonem o ochraně přírody. O udělení pokuty, která se může vyšplhat do statisíců, právě probíhá správní řízení vedené Českou inspekcí životního prostředí.
Stromy podél silnice I/23 mezi Kardašovou Řečicí a obcí Pleše zmizely už v roce 2016. Silničáři však mají 192 vykácených stromů nahradit 137 novými. Ačkoliv kácení proběhlo na základě povolení od místních obcí, ŘSD porušilo zákon tím, že nepožádalo o posouzení dopadu na krajinný ráz. Ve správním řízení vedeném ČIŽP hrozí silničářům pokuta. Na vině je především špatná komunikace mezi ŘSD a orgány ochrany přírody.
„Kvůli tomu, že úřady spolu neumí mluvit, krajina jižních Čech vykácením hodně utrpěla. Pokud se bude Ředitelství silnic a dálnic o nově vysazené stromy dobře starat, možná se situace za pár desítek let částečně zlepší,” popisuje kauzu Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy z Arniky.
Silničáři se už stejnou chybou provinili v CHKO Třeboňsko. Vykácením 148 stromů v roce 2014 podle ČIŽP narušili krajinný ráz podél silnice I/24 mezi Frahelží a Ponědráží. Obce totiž povolily vykácení bez náhradní výsadby a dokonce bez posouzení dopadu na ráz krajiny. ČIŽP za porušení zákona uložilo silničářům pokutu 200 tisíc korun a povinnost vysadit 80 nových stromů.
„Případ kácení stromů podél silnice I/24 sledujeme od roku 2015, kdy nás prostřednictvím naší ekoporadny upozornili místní lidé. Na narušení krajinného rázu jsme Ředitelství silnic a dálnic bez odezvy upozorňovali. Nakonec jsme pomohli místním lidem podat stížnost úřadům, které nám daly za pravdu a proti nesprávným rozhodnutím zakročily,” dodává Klemensová.