Ostřejší výměna názorů na téma tunelu Blanka a přiznání, že developerská společnost Skanska tlačí na zástavbu pozemků kolem nádraží Praha – Bubny. Takové noviny přineslo včerejší zasedání Výboru územního rozvoje hlavního města. Ve srovnání s několika minulými zasedáními prakticky chyběli diváci z řad veřejnosti, přestože se mluvilo také o Metropolitním územním plánu a výbor odsouhlasil, že „nový" územní plán připravený za primátora Pavla Béma půjde k ledu.
Schválení záměru postavit v Troji stanoviště dispečinku záchranné služby bylo nakonec odloženo s tím, že je potřeba zjistit, proč má být budova tak velká a jestli by ji přece jen nebylo možné postavit někde jinde. Nebýt ale verbální bitvy starosty Troje, betonová krabice by už měla své místo jisté. „Můžeme se jenom divit, kolik dalších překvapení přináší tunel Blanka," komentuje projekt Martin Skalský ze sdružení Arnika. „S tunelem je spojena řada staveb, které nejenže nejsou zahrnuty do celkového rozpočtu, ale nikdo o nich v době povolování samotné Blanky nemluvil. Trojská kotlina, která je jedním z nejvýznamnějších rekreačních zázemí celé Prahy, je už tak dost poškozena vedením dálnice. Záchranné středisko s garážemi by devastaci ještě prohloubilo," řekl Skalský.
„Neměli bychom se vracet o několik kroků zpátky, ta stavba už je připravena a lokalita byla vybrána," vysvětlila ředitelka magistrátního odboru územního plánu Jitka Cvetlerová starostovi Prahy - Troje, proč má v zeleni vedle zoologické zahrady na břehu Vltavy vyrůst sedmipatrová záchranná stanice tunelu Blanka s garážemi pro padesát aut. „Vždyť chcete dělat od základu celý nový územní plán, tak proč se nemohou znovu řešit také stavby kolem Blanky?," podivoval se starosta Tomáš Drdácký.
Výbor na svém jednání ve čtvrtek 3. května dále rozhodl, že je třeba urychlit developerskou zástavbu volných pozemků na nádraží Praha - Bubny, které jsou jedněmi z nejcennějších nezastavěných pozemků v hlavním městě. Radní Tomáš Hudeček přiznal, že na výstavbu tlačí společnost Skanska. „Bývalé vedení města vydalo výjimku ze stavební uzávěry a Skanska proto může část pozemků již nyní zastavět. Proto musíme urychlit řešení celého území," řekl radní.
Magistrát nyní zadá zpracování urbanistické studie pro řešení nádraží. Vycházet se přitom má z původního zadání z roku 2009. Na otázku Martina Skalského, jak magistrát zajistí projednání mimořádně závažného projektu s veřejností, nikdo neodpověděl. Není ani jasné, zda se bude na projektu podílet Městská rozvojová agentura, což Hudeček při svém nástupu do funkce u velkých projektů sliboval.
„Bubenské nádraží je typickým příkladem území, jehož zástavba by se měla posoudit v kontextu celé Prahy. Výstavba má přímou vazbu na zklidnění severojižní magistrály i celou dopravní koncepci Prahy. Proto by mělo být řešení zahrnuto v novém územním plánu," říká Martin Skalský. „Město by spíše mělo posoudit, zda je zrušení stavební uzávěry vůbec platné, spíše než urychlovat výstavbu v tak cenné lokalitě," dodal.
Další informace:
Stránky Arniky věnované územnímu plánu: http://arnika.org/uzemni-plan
O nádraží Praha – Bubny: http://arnika.org/nadrazi-bubny-zatory