Urbanistická kvalita i limity sídlišť nejen z hlediska adaptace na klimatickou změnu patří v současnosti k oblastem, které získávají stále větší pozornost. Popularita sídlišť jako míst k bydlení mezi Pražany roste napříč generacemi. Důvodem je často dobrá základní občanská vybavenost a dopravní dostupnost, ale také veřejné prostory a blízkost zeleně.
V průběhu října v rámci komentovaných procházek navšívíme tři pražská sídliště nejen s odborníky a odbornicemi z oblasti urbanismu, architektury, a přidružených oblastí sociálních věd zaměřených na město, ale i se zástupci a zástupkyněmi místních iniciativ.
Cyklus zahájíme 10.10. od 17:30 na Sídlišti Petřiny. Sejdeme se u metra, v centru u obchodního domu, který má být přestavěn do zcela nové podoby i se svým bezprostředním okolím.
Procházka po Petřinách nás zasvětí do urbanistických hodnot jednoho z prvních sídlišť a jeho historie. Na příkladech aktuálních novostaveb - bytového domu na konečné, pobočky Městské knihovny i studentského bydlení na Větrníku, zhodnotíme potenciál i úskalí takových zásahů ve stabilizované zástavbě. Představíme si také podané připomínky spolku k Metropolitnímu plánu. Jedním z témat budou také možnosti a limity sídliště v adaptačních a mitigačních opatřeních proti změnám klimatu.
členem výboru spolků a občanských iniciativ v Praze 6 „Společně pro Šestku“.
V rámci svojí činnosti se Jiří snaží popularizovat územní plánování, formou osvěty vzbudit zájem o bezprostřední okolí komentováním kontextu nových stavebních záměrů i zapojením do připomínkování návrhu Metropolitního plánu.
Po procházce následuje neformální sdílení zkušeností v jednom z místních podniků. Ať jste místní nebo ne, prostor pro sdílení bude pro všechny!
Projekt Praha - město pro život podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.