Ochránci přírody v Poodří sázeli od března do poloviny dubna. Nová stromořadí dubů podél polních cest rostou v Hladkých Životicích. Duby a hrušně vysadili také ve Velkých Albrechticích. Vytvořili tak základ pro budoucí krajinné prvky a biotopy nejen pro ohroženého brouka páchníka.
„Přestože koronavirus řádí, myslíme také na budoucnost a krajinu jsme obohatili o pár desítek hezkých stromků. Práce to nebyla jednoduchá, ale šla nám od ruky. Snad také brzy sprchne. Jarní výsadby jsou u konce a doufám, že se uvidíme u těch podzimních,“ říká Petr Libosvár ze ZO ČSOP Studénka.
V čase pandemie koronaviru si museli ochránci vystačit sami vlastními silami bez pomoci dobrovolníků a žáků místních základních škol. V Hladkých Životicích sázeli na obecních pozemcích a ve Velkých Albrechticích na pozemku, který navazuje na Evropsky významnou lokalitu Poodří. Zatímco v jiných letech je touto dobou krajina Poodří částečně zaplavena, letos se muselo kvůli nedostatku srážek zalévat už při výsadbě. S ošetřováním stromů v budoucnu budou pomáhat obce, hasiči a další místní spolky.
Loni Arnika a ČSOP Studénka se žáky místních základních škol, hasiči a dobrovolníky už vysadily 360 mladých dubů a hrušní. Za nejvíce vysazených stromů spolky a neziskovými organizacemi Arnika získala Zlatý rýč, který ji udělila iniciativa Sázíme budoucnost.
Arnika do roku 2023 vysadí v Poodří více než 1500 stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Díky tomu připraví domov pro ohrožené druhy živočichů včetně zákonem chráněného brouka páchníka hnědého. Spolek na projektu spolupracuje s ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polským spolkem Fundacja Ekorozwoju.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.