Společnost Cemex, provozující cementárnu v Prachovicích, stáhla svou žádost o dvojnásobné navýšení limitu pro vypouštění organických látek do ovzduší. Částečně si tak mohli oddechnout místní obyvatelé, kteří jsou i za současných limitů již řadu let sužováni silným a nepříjemným chemickým zápachem, který připisují právě cementárně. Mezi organickými látkami, kterých chtěla cementárna vypouštět dvakrát víc než nyní, je například i zapáchající a karcinogenní benzen.
Důvodem stažení žádosti je (podle usnesení krajského úřadu) velká časová a odborná náročnost shromáždění a vyhotovení doplňujících podkladů, které měl provozovatel úřadu dodat. Provozovatel zároveň podle krajského úřadu přiznal, že dalším zásadním důvodem stažení žádosti je “významnost podílu emisí benzenu” na celkových emisích organických látek z cementárny. Benzen je karcinogen, který může mít řadu negativních vlivů na zdraví člověka, především na jeho krevní oběh, dýchací a nervovou soustavu nebo imunitu.
“Žádost o navýšení limitu pro vypouštění organických látek do ovzduší jsme za situace, kdy si obyvatelé z okolí Prachovic stěžují na problémy se silným zápachem, považovali za přinejmenším nemístnou už od začátku. Je dobře, že ji cementárna stáhla, zároveň ale není vyloučené, že ji v budoucnu nepodá znovu. Místní tak ještě nemají ani zdaleka vyhráno,” míní Sarah Ožanová z programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.
Pardubický krajský úřad žádost projednával jako tzv. nepodstatnou změnu integrovaného povolení, ke které se mají možnost vyjádřit jen provozovatel a dotčené orgány státní správy. Veřejnost neměla možnost se zapojit, přestože by se jednalo o povolení s velmi významným dopadem právě na obyvatele žijící v bezprostředním okolí cementárny. Spolky Herout a Arnika usilovaly o to, aby se do procesu mohli zapojit i místní.
“Zákon o integrované prevenci jasně stanovuje, že v případě žádosti o výjimku z emisního limitu se změna integrovaného povolení považuje vždy za změnu podstatnou. Podle nás krajský úřad nepostupoval v souladu s právními předpisy, a to ani letos, ani v roce 2017, kdy došlo k navýšení limitu poprvé. Řízení by podle nás jednoznačně mělo být vedeno v režimu podstatné změny,” řekla Tereza Machová, statutární zástupce spolku Herout, který podal na postup krajského úřadu stížnost.
Společnost Cemex nyní usiluje o souhlas s dalším zahloubením lomu v Prachovicích. “Pokračování těžby by znamenalo těžbu méně kvalitního materiálu s vyšším obsahem organických látek. Zpracování takové suroviny může být příčinou dalšího zápachu. Na rozšíření těžby momentálně probíhá proces hodnocení dopadů na životní prostředí (EIA), který rozhodne o tom, co bude s cementárnou v Prachovicích dál,” dodává závěrem Sarah Ožanová.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.