Už za měsíc budou stromy v aleji u Zásmuk na Kolínsku pomáhat řidičům při orientaci a zvyšovat tak bezpečnost dopravy. Dostanou totiž bílé bezpečnostní pruhy. Pracovníci a dobrovolníci sdružení Arnika budou 124 lip, vysázených částečně už v 17. století, natírat 18. a 19. června. Nevládní organizace proto zahajuje sbírku Plechovka pro alej, tentokrát pro středočeské stromořadí. Cílem je získat dostatek peněz na natření všech stromů. Na loňskou „plechovku“ se za měsíc se podařilo vybrat šedesát tisíc korun pro alej ve Zlínském kraji.
Podrobné informace o sbírce i jejích předchozích ročnících jsou na http://arnika.org/plechovka-pro-alej
„Přispět na plechovku pro alej může podle svých možností opravdu každý. Na natření jednoho stromu potřebujeme jednu plechovku barvy za sto devadesát korun, což je také nejnižší částka, kterou mohou lidé přispět,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky. Po zkušenostech z předchozích natírání se ekologové rozhodli, že nejlepší bude použít vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl.
Příspěvky na Plechovku mohou pokrýt náklady na natření:
jednoho stromu - 190 Kč
dvou stromů - 370 Kč
čtyř stromů - 650 Kč
osmi stromů - 1200 Kč
patnácti stromů - 2200 Kč
„Historické kořeny alejí u Zásmuk sahají až do 17. století a její vznik je spojován s majitelem zásmuckého panství Adolfem Vratislavem ze Šternberka. Lípy se tehdy sázely jako poděkování za odvrácení celoevropské epidemie moru od Zásmuk a dnes jsou považovány za památné. V plánu je zajistit registraci aleje vedoucí ze Zásmuk do Mlékovic jako významného krajinného prvku, což do budoucna zajistí lepší ochranu před kácením,“ přibližuje dějiny aleje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Jak mohou lidé na Plechovku pro alej přispět:
Bezpečně a on-line platební kartou přímo z webu http://arnika.org/plechovka-pro-alej
Převodem na účet 260 008 2184 / 2010, variabilní symbol 8907
Nebo darujte v hotovosti na některé z poboček Arniky
Natírání aleje na Kolínsku bude probíhat 18. a. 19. června a samotní dárci, ale i další dobrovolníci samozřejmě budou mít možnost, aby si „svůj“ strom vlastnoručně natřeli. Arnika bude také průběžně informovat, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové stránce http://arnika.org/plechovka-pro-alej. Nevládní organizace už tento způsob pomoci alejím v minulosti použila, například když získávala peníze na nátěr aleje z Třeště do Růžené na Vysočině. Díky Plechovce pro alej se tehdy povedlo natřít dokonce o jedno stromořadí více, než bylo původně v plánu – Alej u Žižkova pole nedaleko Přibyslavi. Natírání kmenů stromů u silnic bylo v minulosti samozřejmostí, v posledních desetiletích se na něj však pozapomíná.
„Stromy rostoucí v alejích podél silnic bývají viněny z toho, že způsobují dopravní nehody. Příčina je ale jinde, protože je to především nepozornost řidičů, neopatrná jízda a nepřiměřená rychlost jízdy, jak dokládají policejní statistiky. K větší bezpečnosti provozu v alejích může přispět kromě bezpečnostních nátěrů s odrazkami i dopravní značení či instalace svodidel,“ dodává Klemensová.
Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 166 tisíc stromů.