Návštěvníci budou mít přímo na místě také příležitost aktivně se zapojit do ochrany životního prostředí. Ve stanu Arniky budou moci svým podpisem podpořit petici Budoucnost bez jedů II, kterou již podepsalo přes 15 tisíc lidí včetně řady významných osobností i z kraje Vysočina. Petice Budoucnost bez jedů mimo jiné požaduje zachování plného práva na informace o toxických látkách vypouštěných konkrétními provozy v tzv. integrovaném registru znečišťování. Tento registr pomohl mimo jiné odhalit také to, že jihlavský podnik Kronospan je největším průmyslovým zdrojem karcinogenního formaldehydu v České republice. "Průmysl však tlačí na omezení práva občanů na informace zveřejňované v registru. Naše výstava má přispět i k tomu, aby se také Jihlavané i nadále mohli z internetu snadno dozvědět, který podnik v jejich okolí vypouští nejvíce škodlivých látek do životního prostředí. O to se snaží intenzivním zapojením do celostátní kampaně i jihlavská pobočka Arniky," uvedla vedoucí Arniky Jihlava Ing. Jana Vitnerová. Výstava "Budoucnost bez jedů" pojednává o toxických látkách jako jsou dioxiny, polychlorované bifenyly či bromované zpomalovače hoření. Ty jsou často obsaženy i v naprosto běžných materiálech, nebo vznikají jako nechtěný produkt lidské činnosti. Lidé se na konkrétních příkladech dozvědí, jak tyto látky působí, jak se jim lze bránit a jak lze znečištění životního prostředí předejít. Výstava také seznámí návštěvníky s problémy, jaké způsobuje např. používání rtuti a PVC. Část výstavy s podtitulem „Právo na informace“ je věnována údajům o stavu ovzduší a vodních toků v ČR a také tomu, kdo za tento stav nese odpovědnost. Návštěvníci putovní výstavy Arniky mohou mimo jiné využít možnosti bezplatně konzultovat konkrétní problémy s pracovníky Centra pro podporu občanů a radit se o možném postupu. Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika veřejnosti nabízí bezplatnou právní, odbornou i mediální pomoc a zastupuje lidi např. i v konkrétních úředních jednáních.
Prezentace Centra pro podporu občanů sdružení Arnika má za cíl ukázat, že osobní zájem o problémy životního prostředí má smysl. "Lidé mají často pocit, že proti úřadům či firmám nic nezmohou. Z minulých dob přetrvává pasivita a dojem, že „ti nahoře“ si stejně udělají, co budou chtít. Na konkrétních příkladech chceme předvést, že to nemusí být vždy pravda. Nabízíme také konkrétní pomoc,“ vysvětluje vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský. „Lidé by neměli věřit, že za ně problémy někdo vyřeší. Nejlepším lékem na neduhy našich měst a obcí je aktivní přístup.“
Jedním z aktuálních případů, kde Arnika pomáhá místním obyvatelům, je právě znečištění ovzduší v okolí Kronospanu. Již řadu let také Arnika podporuje občanská sdružení a obce v okolí havarované skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách. Pobočka sdružení Arnika působí v Jihlavě od začátku roku 2006. Arnika Jihlava se v letošním roce zaměřila především na zprovoznění místní kanceláře Centra pro podporu občanů, kde radí občanům, jak aktivně chránit životní prostředí ve svém okolí. Více informací o jihlavské pobočce najdete ZDE.
Na svém letním putování výstava navštívila již Boskovice, Ostravu, Valašské Meziříčí, festival Trnkobraní ve Slušovicích, Třebíč. ZJihlavy pak pokračuje do Brna.