Jak ochránit stromy a aleje? Na koho se obrátit, pokud potřebuji odborně ošetřit své stromy nebo poradit s plánem péče o alej? Jaké stromy zvolit pro svou zahradu nebo obecní alej? Nové moravské poradenské centrum o stromech zodpoví tyto, ale i mnohé další otázky. Lidé se na něj mohou začít obracet od tohoto pátku 27. září. Kancelář poradny sdružení Arnika bude ve Zlíně, v sídle Občanské poradny Strop na ulici Dlouhé 2699 a její služby budou bezplatné.
„Rádi bychom podnítili zájem lidí o aktivní a soustavnou péči o zeleň v místě, kde žijí. Stromy v zahradách, na ulicích i ve volné krajině tvoří významné zelené dominanty, o které je nutné se starat. Správnou péčí o stromy mohou jak jednotlivci, tak obce a města zajistit, aby byly vitální, s krásnou korunou a poskytovaly lidem i přírodě řadu nedocenitelných služeb. Proto jsme se rozhodli, že zájemcům nabídneme pomocnou ruku jak odbornými radami, jak zachovat stromy ve svém okolí, tak kontakty na experty, kteří pomohou se specifickými problémy. Jde nám také o posílení respektu k přírodnímu a kulturnímu dědictví moravské krajiny, ke které stromy a aleje neodmyslitelně patří,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
Široká veřejnost, vlastníci pozemků, starostové města a obcí i pracovníci úřadů mohou od 27. září začít využívat služeb odborníků, kteří se stromům a péči o ně dlouhodobě věnují. Osobně se zájemcům budou pracovníci ekoporadny věnovat každý druhý a čtvrtý pátek v měsíci od 8:00 do 15:00 hodin, je ale možné se domluvit i na individuálních termínech. Dotazy je možné konzultovat prostřednictvím internetové ekoporadny Arniky na http://arnika.org/ekoporadna, dále emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle 736 734 155.
Poradna a její pracovníci chtějí kromě přímé pomoci klientům také zdůraznit význam stromů pro zdraví krajiny i význam zeleně ve městech a obcích. Stromy jsou charakteristickým prvkem našeho životního prostředí a dnes, v době velkého znečištění životního prostředí, jsou stále důležitější. Ostrůvky zeleně v intenzivně využívané krajině a v umělém prostředí měst vytvářejí kyslík, osvěžují vzduch, zachycují prach a škodliviny, hubí choroboplodné mikroorganismy, poskytují stín a tlumí hluk.
Arnika sleduje ohrožení stromů i alejí už několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 100 tisíc stromů.