„Z oficiálního harmonogramu vyplývá, že změny současného územního plánu začnou platit dříve, než se zastupitelstvo dostane k rozhodování o novém územním plánu. To odporuje smyslu územního plánování podle stavebního zákona,“ tvrdí právní expert sdružení Arnika Lukáš Matějka. „Ještě horší však je, že nový územní plán se tak stane cárem papíru bez jakéhokoliv významu. Všechna důležitá rozhodnutí padnou už během schvalování změn, a tedy bez sledování ucelené vize a bez zvážení názorů veřejnosti,“ řekl Matějka. V praxi tak hrozí, že většina obyvatel Prahy, podnikatelů a majitelů nemovitostí bude sledovat přípravy nového územního plánu a v dobré víře sepisovat připomínky. Jenže vše bude marné, protože developeři mezitím prosadí změny územního plánu v takové podobě, jaká jim vyhovuje, a ostatní lidé přijdou zkrátka.
Arnika dnes spustila webové stránky, z nichž mohou obyvatelé Prahy zasílat e-maily s požadavkem na zastavení nekoncepčních změn územního plánu, zveřejnění všech informací a skutečné zapojení veřejnosti do rozhodovacího procesu. Kampaň je zveřejněna na stánkách arnika.org/mesta/uzemni-plan. Součástí kampaně je petice Praha – město pro život, kterou dosud podpořilo více než pět tisíc lidí (1).
„Územní plán musí být srozumitelný prostému občanovi. Netvoří se pro odborníky, ale proto, aby se každý člověk
i bez speciálního vzdělání mohl seznámit s podmínkami rozvoje jednotlivých částí města a věděl, jaký typ staveb se kde do budoucna plánuje,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Martin Skalský. „Situace, kdy se zároveň připravuje nový územní plán a projednává několik vln změn plánu současného, je výhodná pro developery, ale pro normálního člověka je zcela nepřehledná. Zdá se dokonce, že může jít o záměrně vyvolaný chaos, aby se důležitá rozhodnutí dostala mimo veřejnou kontrolu,“ domnívá se Skalský. Navíc některé návrhy změn stávajícího plánu mohou být v přímém rozporu s konceptem plánu nového (2).
O osudu takzvané první vlny celoměstsky významných změn územního plánu bude rozhodovat zastupitelstvo hlavního města už příští čtvrtek 22. října. Arnika si od internetové kampaně slibuje zastavení projednávaných změn – tedy pokud tento požadavek podpoří dostatečně výrazný počet Pražanů.
„Magistrát by se měl soustředit na přípravu nového územního plánu. Zásadní rozhodnutí by neměla vznikat izolovaně v různých balících změn (3). Důležité je zveřejnit všechny podklady a umožnit občanům ovlivnit konečnou podobu územního plánu,“ říká mluvčí Arniky Zora Kasiková. „Vize rozvoje hlavního města nemůže vznikat za zdmi magistrátních kanceláří. Musejí se na ní podílet a shodnout všichni obyvatelé metropole. Politika by měla být uměním kompromisu,“ dodává Kasiková.
Součástí kampaně, kterou Arnika dnes představila, bude také několik veřejných debat, z nichž první se uskuteční již příští týden v Ďáblicích. Ke konceptu územního plánu zpracuje Centrum pro podporu občanů připomínky, ke kterým se občané budou moci připojit. Podobně již byly dříve vypracovány připomínky jak k tzv. zásadám územního rozvoje (které podpořilo více než 10 000 lidí), tak k jednotlivým vlnám změn územního plánu. Současně nabízí poradna Centra pro podporu občanů Pražanům bezplatný poradenský servis při individuálním podávání připomínek a účasti občanů v celém procesu územního plánování, který bude probíhat v následujících měsících (4).
Příloha: text výzvy pražským zastupitelům
Vážená paní zastupitelko, pane zastupiteli,
obracím se na Vás v souvislosti s takzvanými celoměstsky významnými změnami územního plánu, o kterých budete brzy hlasovat.
Znepokojuje mě, že v době, kdy Praha připravuje nový územní plán, se potají a bez veřejné diskuse připravují rozsáhlé změny současného územního plánu, které by z našeho města udělaly doslova největší staveniště Evropy.
Nový územní plán by pak byl už jen cárem papíru. Obávám se, že celoměstsky významné změny vycházejí jen z přání developerů a že mohou Prahu poškodit. V řadě případů se jedná o přeměnu zelených ploch ve stavební parcely, což není v zájmu obyvatel Prahy. Vyzývám Vás, abyste se zasadil(a) o zastavení projednávání změn územního plánu Prahy a hlasoval(a) proti jejich další přípravě. Dále Vás žádám, abyste přispěl(a) k větší otevřenosti magistrátu při přípravě nového územního plánu. Přestože jde o nejvýznamnější strategii hlavního města, většina jeho obyvatel o přípravě neví. V moderní evropské metropoli nemůže vznikat dokument, který ovlivní podobu města na příští desítky let, za zdmi úřadů.
Přispějte k tomu, aby Praha byla městem pro život. Děkuji, že této mé žádosti budete věnovat pozornost.
Text s možností rozeslání je k dispozici zde: arnika.org/mesta/napiste-zastupitelum
Poznámky:
1) Arnika zahájila kampaň Praha – město pro život. Jejím cílem je zapojit obyvatele metropole do příprav územního plánu a jeho změn a ovlivnit výslednou podobu schvalovaných dokumentů. Arnika se chce zaměřit zejména na městskou zeleň, ale i na další faktory ovlivňující kvalitu života. Informace jsou dostupné na stránkách arnika.org/mesta.
2) Nebezpečnost souběhu změn současného územního plánu a příprav nového územního plánu dobře ilustruje lokalita Trojmezí. Jedná se o velké zelené území na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Slouží jako rekreační zázemí okolních hustě zastavěných sídlišť, nacházejí se zde i cenná přírodní území, zejména meandry Botiče. Podle dostupných informací řeší koncept nového územního plánu Trojmezí jako oblast s částečnou smíšenou zástavbou
ve většině plochy zachovávající zeleň tak, aby obyvatelé okolních čtvrtí mohli být zdánlivě klidní. Jenže II. vlna celoměstsky významných změn územního plánu předpokládá přeměnu celého Trojmezí ve stavební parcely, kde by vznikla obytná čtvrť s rodinnými domky. Ty by mohly zabrat celou dnes zelenou plochu. Vzhledem k tomu, že schvalování změny územního plánu bude rychlejší než příprava nového územního plánu, lze se o osud Trojmezí skutečně obávat.
3) Jen dvě takzvané vlny celoměstsky významných změn předpokládají přeměnu území o velikosti 1 439,5 hektarů – to je plocha velká jako téměř 230 Strahovských stadionů. Z Prahy by se tak na mnoho let stalo největší staveniště Evropy. Mimo těchto dvou vln probíhá ještě schvalování změny Z1000, vlny 06 a 07. Podrobnosti jsou dostupné na stránkách arnika.org/mesta/zmeny-uzemniho-planu, případně v dřívějších tiskových zprávách Arniky: arnika.org/mesta/aktuality.
4) Předpokládané termíny schvalování jednotlivých etap územního plánu:
22. října 2009 - zastupitelstvo Prahy hlasuje o I. vlně celoměstsky významných změn starého územního plánu
2. listopadu 2009 - vystavení konceptu nového územního plánu na magistrátu a na internetu
23. listopadu 2009 - veřejné projednání konceptu nového ÚP na magistrátu
26. listopadu 2009 - zastupitelstvo Prahy hlasuje o změně Z 1000 starého ÚP
8. prosince 2009 - termín pro podání připomínek a námitek ke konceptu nového ÚP
17. prosince 2009 - zastupitelstvo Prahy pravděpodobně hlasuje o nových zásadách územního rozvoje (obecný plán nadřazený územnímu plánu Prahy)
do konce 2009 - projednání návrhu II. vlny celoměstsky významných změn ve výborech zastupitelstva Prahy; zahájení řízení o návrhu změny 06 starého ÚP
únor 2010 - pravděpodobně veřejné projednání návrhu změn 07 starého ÚP
březen 2010 - zpracování připomínek a námitek ke konceptu nového ÚP magistrátem