Včera měla veřejnost poslední den, kdy se mohla vyjádřit k návrhům ve finále mezinárodní urbanistické soutěže Florenc 21. Již 1. prosince porota vybere vítěze, čímž určí i koncepci posledního rozvojového území v historickém centru města. Ve hře jsou tři velmi rozdílné návrhy a byť jsou k nim zveřejněny především schématické plány a vizualizace, klíčové podklady chybí. Přestože Arnika (jakožto člen tzv. konzultační skupiny soutěže) žádala o jejich zveřejnění, poskytnuty jí nebyly, organizátor soutěže ONplan se odvolal na nesouhlas vedení města.
“To, že nám nebyly poskytnuty klíčové podklady jako bilanční tabulky s kapacitami budov nebo údaje o koeficientech zeleně, celou soutěž a její deklarovanou otevřenost veřejnosti zásadně zpochybňuje. Připomínky spolků k zadání navíc prakticky nebyly zapracovány, město už se přitom chystá informovat UNESCO o proběhlé soutěži s tím, že do ní místní spolky zapojily,” kritizuje Anna Vinklárková z Arniky.
Zveřejněné podklady jsou nedostatečné. Urbanistické plány s klíčovými informacemi - jako jsou šířky jednotlivých ulic, výšky budov, jejich kapacity, koeficienty zeleně či řešení dopravní obsluhy území - organizátoři soutěže nezveřejnili a neposkytli je ani jako interní podklad pro odborné komentáře, ke kterým vyzývali. Není tak například jisté, jestli veřejná prostranství či výšky zástavby, které u některých návrhů zdánlivě navazují na proporce zástavby sousedních čtvrtí, jsou skutečně tak přívětivé jako na prezentovaných vizualizacích. Už v zadání soutěže totiž byly kapacity zástavby značně vysoké. “Veřejnost by měla mít právo si ověřit, jestli jsou slíbené vizualizace, které jsou jí předkládány, založeny na realistickém řešení,” dodává Vinklárková.
Arnika považuje pro hodnocení soutěžních návrhů za rozhodující řešení koncepčních otázek tohoto složitého území nejen struktury zástavby a veřejných prostranství, ale především humanizaci magistrály a vytvoření kvalitních pobytových parkových ploch. “Pokud se má zastavět poslední rozvojové území v historickém centru a město jako podmínku stanovilo organizaci mezinárodní urbanistické soutěže, musí mít odvahu přijmout a především realizovat řešení, které bude odpovídat současným trendům v rozvoji měst," upozorňuje Anna Vinklárková.
Mezi ně patří zklidňování dopravy a zlepšování klimatu v centrech měst. Podle Arniky není možné dále ignorovat existenci vysokokapacitní "dálnice" v centru města a neřešit problematiku tepelného ostrova. Město by na základě návrhů mělo přehodnotit plánované kapacity zástavby, které se ukazují jako problematické ve prospěch parkových ploch a především by se mělo postavit čelem k humanizaci magistrály. Vzhledem k tomu, že vodorovná konstrukce magistrály v celém jejím úseku od kolejiště Masarykova nádraží až po Hlávkův most je v dožilém stavu, bylo by dobré tuto příležitost využít. Hrozí totiž, že bude preferováno řešení, které bude pro jednání s úřady tím nejméně komplikovaným a v duchu stávajících zvyklostí a nešvarů pražské výstavby. Může se stát, že cenné území bude zastavěno v zájmu rychlé revitalizace, ale bez skutečně odpovědných a moderních urbanistických řešení. To by byla pro Pražany věčná škoda.
O průběhu soutěže a především zapojení veřejnosti jsme psali zde a zde.
Stanovisko Arniky k soutěžním návrhům finalistů najdete níže v příloze.
Kdo jsou finalisté soutěže?
Ve finále urbanistické soutěže jsou návrhy tří týmů. Prvním jsou UNIT ARCHITEKTI, A69 – ARCHITEKTI, MARKO&PLACEMAKERS. Sdružení českých a slovensko-britského ateliéru má bohaté zkušenosti s velkými developmenty jako je Smíchov City (Sekyra Group) či Sky Park v Bratislavě (Penta). Konsorcium švýcarských ateliérů AGPS ARCHITECTURE, ATELIER GIROT, IBV HÜSLER z věhlasné ETH Zürich má zkušenosti např. z přestavby nádraží v Lucernu a spolupracuje s lokálními konzultanty MOBA architekti. Třetími finalisty je mladý brněnský ateliér M2AU sdružený se zkušenými krajinářskými architekty z Nizozemí DE ARCHITEKTEN CIE. a LOLA LANDSCAPE ARCHITECTS. Podrobné představení soutěžních týmů proběhlo 30. srpna v pražském CAMPu, záznam ke shlédnutí zde.
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.