NEBEZPEČNÝ FTALÁT VYRÁBÍ I VALAŠSKOMEZIŘÍČSKÁ DEZA
Od roku 2015 se neměl používat, výrobci ftalátu se snaží jeho zákaz odložit. Řeč je o ftalátu DEHP (1), který evropská legislativa klasifikuje jako toxický a nebezpečný zejména pro reprodukční systém. Síť evropských nevládních organizací European Environment Bureau (EEB) napsala Evropské komisi, aby nepodléhala lobby výrobců a na zákazu toxické látky trvala. K dopisu se připojila i česká Arnika, která výskyt toxických látek ve spotřebním zboží (2) i zdravotnickém materiálu (3) dlouhodobě sleduje. O odklad zákazu usiluje i chemička Deza z Valašského Meziříčí, která patří do rodiny firem vlastněných Agrofertem Andreje Babiše.
„DEHP je dle platné evropské legislativy klasifikován jako toxická látka nebezpečná zejména pro reprodukční systém.“ vysvětluje vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky. „K rizikům patří poruchy vývoje mužských pohlavních orgánů, snížená plodnost a vývojové vady novorozenců. DEHP rovněž patří mezi potenciálně karcinogenní látky. Je jedním z nejpoužívanějších ftalátů a nejčastěji slouží jako změkčovadlo ve výrobcích z PVC, jako jsou podlahové krytiny, tapety, obalové materiály nebo obuv, ale i ve zdravotnickém materiálu včetně různých hadiček, infuzních vaků či ochranných rukavic,“ dodává Petrlík.
Plné znění otevřeného dopisu v angličtině si můžete přečíst na http://arnika.org/soubory/obrazky/toxicke-latky/pvc/letter_Commission_DEHP_authorisation.pdf
Nebezpečný ftalát se často objevuje i v předmětech, které používají nebo si s nimi hrají děti, byť se o hračky oficiálně nejedná. Arnika v tomto roce upozornila na jeho přítomnost v přívěscích k pletacím gumičkám „loom bands“ či v pletacích špagetách (2).
Zmíněný ftalát se má podle dřívějších dohod evropských zemí přestat používat od roku 2015. Skupina výrobců PVC, včetně české firmy Deza, však žádá Evropskou komisi o povolení používat DEHP i nadále. Používání DEHP v hračkách a produktech pro děti už nyní regulují evropské vyhlášky, experti z oblasti medicíny, chemie či životního prostředí však varují, že děti přesto mohou být působení ftalátu vystaveny kontaktem s textilem, obuví či vybavením bytu.
Mezi cíle evropského nařízení REACH (4), pod nějž problematika DEHP spadá, patří propagace bezpečných alternativ chemických látek. Přestože takovéto alternativy k DEHP jsou dostupné, Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) doporučila Evropské komisi zákaz používání nebezpečného ftalátu odložit. DEHP je přitom zařazen do skupiny látek vzbuzujících vážné obavy z hlediska zdravotních rizik a některé členské státy navrhli jeho úplný zákaz použití. Odklad zákazu zmíněné chemické látky by proto mohl být nebezpečným precedentem, který by mohl vést až k podkopání principů nařízení REACH. „Komise se zodpovídá evropské veřejnosti za ochranu občanů a životního prostředí před nebezpečnými látkami,“ upozorňuje ředitel EEB Jeremy Wates.
Poznámky:
(1) Více informací o ftalátech je na http://arnika.org/ftalaty
(2) Podrobnosti například na http://arnika.org/do-skoly-bez-toxickych-ftalatu-jde-to-kdyz-se-vyhnete-pvc nebo http://arnika.org/ftalaty-a-tezke-kovy-jsou-v-zapletacich-spagetach-a-v-privescich-loom-bands-gumicky-prosly
(3) Více informací na http://arnika.org/soubory/dokumenty/toxicke-latky/emas/zdravotnicke_pomucky_pvc_dehp.pdf
(4) Více informací o tom, co je REACH, je k dispozici na http://arnika.org/reach