Obyvatelé Karlína budou v neděli 22. dubna nahlas demonstrovat svůj nesouhlas s plánovanou stavbou AFI Karlín Business Centre. Benefičním koncertem podpoří iniciativu několik hudebních kapel – Tata Bojs (speciální „vozembouch set"), Republic of Two, Please the Trees a Jane Gang.
Smyslem akce je poukázat na hlavní nedostatky projektu: nárůst automobilové dopravy, s tím související ohrožení bezpečnosti, úbytek parkovacích míst pro rezidenty a zhoršení kvality ovzduší v geograficky problémově větratelné části Prahy. To bude mít výrazný dopad na obyvatele a zejména děti navštěvující přímo sousedící základní a mateřskou školu na Lyčkově náměstí. Architektonické řešení navíc nerespektuje výjimečný urbanistický charakter tohoto místa, jež je součástí městské památkové zóny Karlín. Do boje v této kauze se vydala koalice, kterou tvoří organizace Divoké matky s.r.o. a občanská sdružení Karlín sobě a Rodiče Smysluplné školy. Tuto iniciativu podporuje také Klub za starou Prahu a sdružení Arnika. Občanský protest poukazuje na problémy spojené s nekoncepčním rozvojem města a malým, respektive žádným zapojením veřejnosti do rozhodování o veřejném prostoru.
Občanům Karlína naprosto schází jakákoli veřejná diskuse s Úřadem MČ Praha 8 o dalším rozvoji a budoucnosti této specifické lokality. „I díky tomu jsme se o celé kauze dozvěděli v podstatě náhodou, na základě upozornění několika všímavých lidí, které přišlo sice na poslední chvíli, ale pořád ještě byla šance něco ovlivnit. Tak jsme se do toho pustili," říká Renata Lišková z občanského sdružení Rodiče Smysluplné školy. „Mile nás překvapila velká angažovanost a podpora nejen místních obyvatel, která nás motivovala k podnikání dalších kroků," dodává. „Město Praha nevyužilo jedinečného místa bývalého Rohanského ostrova pro zkvalitnění života obyvatel Prahy a obětovalo ho pro rozvoj centrální části města. O to je nepochopitelnější, proč mají vyrůstat další administrativní centra uvnitř klidových a obytných částí, které pro město a kvalitu života v daném místě nepřinášejí žádný užitek, ale spíše problémy. Celou tuto záležitost tak považujeme za selhání jednotlivců na úseku státní správy i samosprávy," popisuje stav Petr Štoncner, obyvatel Karlína.
„Absolutně nesouhlasíme s vyjádřením mluvčí radnice Prahy 8 Heleny Šmídové, podle níž bude výstavba administrativní budovy přínosem k oživení lokality (1). Její vystoupení vyznělo paradoxně spíše jako obhajoba plánů developera než pochopení a obhajoba zájmů občanů Karlína. Domníváme se, že by místní radnice měla tento svůj postoj přehodnotit a snažit se o dialog s občany. Považujeme za absurdní, aby občané a jejich zastupitelé stáli proti sobě," říká Marie Foltýnová, mluvčí sdružení Karlín sobě.
Administrativní budova by měla vyrůst na rohu ulic Korybutova a Pernerova. Benefiční akce se uskuteční v těsné blízkosti tohoto místa, a to v zahradě Základní školy na Lyčkově náměstí v Praze 8 – Karlíně. Organizátoři chystají od 14 do 20 hodin odborné přednášky o možnosti využití dotčených prostor od renomovaného architektonického ateliéru i program pro děti. Celý program završí „okupace" prostoru se symbolickým zapálením svíček u kapličky, v místech bývalého vojenského a posléze evangelického hřbitova, na úpatí kopce Vítkova. Místní občané zde navrhují případně umírněnou bytovou výstavbu s dostatkem zeleně a při výstavbě respektování pietního místa.
„Jde o výjimečně dobrý příklad, jak občané mohou hájit své právo na zdravé životní prostředí a na spolurozhodování o využití veřejného prostoru. Úřad Městské části Praha 8 zde opomněl důležitost projednání záměru s místními občany a zohlednění jejich názoru na rozvoj lokality. Současně jde o důsledek selhání územního plánování v Praze, neboť byla naplánována stavba administrativní budovy bez ohledu na stávající zástavbu," komentuje situaci v Karlíně Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
„Občanská iniciativa je nesmírně důležitá. Pokud se lidé o své okolí zajímají a aktivně je chrání, mohou dosáhnout úspěchu, jak ukazují například kauzy Trojmezí, Sedlec či Košíře, kde si lidé vymohli zrušení či odložení plánovaných projektů," povzbuzuje místní občany Martin Skalský z Arniky.
Karlín je příkladem zdařilé moderní výstavby i využití bývalých továrních areálů a dalších „brownfields". Ve zklidněné čtvrti, v rezidenční zástavbě, v přímé blízkosti školy a parku, má vzniknout velká kancelářská budova. A to v situaci, kdy velká administrativní centra vznikají na špici Rohanského ostrova a v Libni.
Koalice v tuto chvíli čeká na vyjádření odboru výstavby ke vzneseným námitkám a požadavkům na přezkoumání navrhované změny územního plánu ke stavbě administrativní budovy Pernerova-Korybutova vznesenými na veřejném projednávání 20. března 2012 v prostorách Úřadu MČ Praha 8. Podle něho bude dále podnikat další potřebné kroky, aby zabránila stavbě této budovy.
(1) Tisková mluvčí Úřadu městské části Praha 8 pro média 20. 3. 2012 uvedla: „Doplnění bytové funkce administrativou je přínosem, protože ta část ožije přes den."
(viz např. zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/169008-karlinsti-si-nepreji-administrativni-monument/)
Další informace:
http://www.karlinsobe.cz
Leták k akci:
www.letiste-karlin.cz
O územním plánování v Praze:
http://arnika.org/uzemni-plan
Praha – město pro život:
http://arnika.org/praha-mesto-pro-zivot