O nového pozorovatele se rozrostla platforma FoRS, tedy České fórum pro rozvojovou spolupráci. Po řadě projektů na mapování a odstranění toxických látek z prostředí Arménie, Běloruska nebo Kazachstánu a řady dalších států se jím stala Arnika. Stojí tak po boku například Lékařů bez hranic, Člověka v tísni, Charity ČR, organizace ADRA a dalších.
„Pomáhat v částech světa, kde dosud nehraje ochrana lidí před toxickými látkami prim, a podporovat kolegy v zahraničí, považujeme za naši povinnost. Před lety jsme v Česku mohli přijmout a využít zkušenosti odborníků ze zemí někdejšího západního bloku, nyní chceme naše vědomosti a know-how nabídnout zase dál těm, kteří to potřebují. S mezinárodní rozvojovou spoluprací už máme zkušenosti, jsme ale přesvědčeni, že jejich vzájemné sdílení s dalšími organizacemi přinese efektivnější pomoc do cílových zemí,“ říká předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík.
V současné době spolupracuje Arnika zejména s partnery z východní Evropy, jihovýchodní Asie a Číny. Společné aktivity jsou zaměřeny hlavně na nalezení zdrojů toxických látek, jejich identifikaci a odstranění. Dále se česká nevládní organizace stará o lepší informování místních lidí o nebezpečí, kterému jsou jednotlivými látkami vystaveni. Aby se veřejnost mohla bránit poškozování svého zdraví i životního prostředí, musí mít k dispozici objektivní informace a také možnost se zapojit do rozhodování o svém okolí I v tomto nabízí česká nevládní organizace pomoc i řadu konkrétních příkladů, jak na to.
„Žijeme všichni na jedné planetě a obzvláště u toxických látek je to znát, státní hranice rozhodně nerespektují a přenášejí se vzduchem, vodou v potravinách a to vše putuje mimo jiné zase k nám. Vždyť kolikrát jsme zažili, že se k nám vzduchem dostal písek ze Sahary anebo toxické látky v potravinách z Číny nebo Indie,“ dodává Petrlík.