Ústecká chemička Spolchemie zažádala znovu o odklad ukončení výroby amalgámovou elektrolýzou, ve které se používají tuny rtuti. „Žádáme, aby Spolchemii nebylo vyhověno s posunutím termínu k ukončení provozu amalgámové elektrolýzy o další dva roky," píše ve svém vyjádření zaslaném Krajskému úřadu Ústeckého kraje sdružení Arnika.
"Spolchemie se nemůže na jedné straně donekonečna vymlouvat na ekonomickou krizi a technickou náročnost změny technologie a na druhé straně investovat jinde (1) a mít největší zisk za několik posledních let (2). Rtuť (3) z výroby chloru se dostává do okolního prostředí včetně vodních ekosystémů a bude tomu tak, dokud s ní Spolchemie neskončí," komentuje vyjádření Arniky RNDr. Jindřich Petrlík, spoluvedoucí kampaně Člověk a voda.
Stát by podle Arniky neměl Spolchemii tolerovat další úlevy z požadavků na ochranu životního prostředí. „Nová žádost je výsměchem. Tvrdí se v ní, že na konverzi Spolchemie potřebuje ještě 2,5 až 3 roky. To samé bylo ve zdůvodnění žádosti o změnu integrovaného povolení před dvěma a půl rokem, takže chemička na konverzi technologie za tu dobu ani nesáhla, anebo si vymýšlí nesmyslně dlouhou dobu," dodal RNDr. Jindřich Petrlík.
Sdružení Arnika vedle nesouhlasu s dalším prodloužením termínu pro ukončení výroby chloru se rtutí žádá, aby Spolchemie doložila monitoringem ovzduší a dalších složek životního prostředí, jak ovlivňuje rtuť životní prostředí obyvatel Ústeckého kraje.
Arnika současně vítá letošní iniciativu ústeckých studentů „Ústí pro příští generace", která ukazuje, že mladým lidem v Ústí nad Labem už dochází s postupem chemičky také trpělivost.(4) „Měla by dojít i politikům a hlavně zodpovědným úřadům," řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Poznámky pro editory a další informace:
(1) Viz zprávu „Spolchemie podepsala smlouvu se společností Hexion o koupi divize Hexion Specialty Epoxy" z roku 2008: „Spolchemie, český výrobce syntetických pryskyřic, oznamuje podepsání smlouvy se společností Hexion Specialty Chemicals o podmínkách prodeje divize Hexion Specialty Epoxy společnosti CHS RESINS. Ta je nově založenou dceřinnou společností ústecké společnosti Spolek pro chemickou a hutní výrobu, a.s. (Spolchemie)."... „Podpis smlouvy je součástí střednědobé strategie Spolchemie, kterou je snaha o vstup na globální chemický trh ve svém odvětví," uvedl tehdy generální ředitel Spolchemie Martin Procházka.
http://www.eurochem.cz/index.php?LA=CS&MN=SPOLCHEMIE+PODEPSALA+SMLOUVU+SE+SPOLE%C8NOST%CD+HEXION+O+KOUPI+DIVIZE+HEXION+SPECIALTY+EPOXY&ProdID=00028406B9E8C5860002EC0B&DT=4097&TXTID=1748&PHPSESSID=fa...
(2) Viz zprávu „Spolchemii vzrostl v pololetí zisk na 196 milionů Kč" z 1. září 2011 v Ústeckém deníku:
http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20110901_ctk_spolchemie_hospodareni_zisk.html
(3) Rtuť je velmi toxický těžký kov, jehož vlivem dochází ke zničení či porušení struktury bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají mimořádně velkou schopnost hromadit se v organismech a přenášet se dále potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit například také poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy, dimethylrtuť je navíc možným karcinogenem. Více informací o rtuti najdete na http://arnika.org/rtut
(4) Viz reportáž „Středoškoláci v Ústí si nasadili roušky, jde jim o čistší město" (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/134911-stredoskolaci-v-usti-si-nasadili-rousky-jde-jim-o-cistsi-mesto/) nebo článek „Nasaďte si roušku, vyzývali mladí" (http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20110901_jit_studenti_rousky_ovzdusi.html), obojí 1.9.2011.
Vyjádření Arniky k žádosti Spolchemie o změnu integrovaného povolení (pdf):
http://arnika.org/soubory/toxicke-latky/Rtut/IPPC_chlor_zmena_vyjadreni2011.pdf
Stránky Arniky věnované Spolchemii: http://arnika.org/spolchemie-usti-nad-labem
Stránky Arniky o rtuti: http://arnika.org/rtut
Fotogalerie z měření rtuti v ovzduší:
http://arnika.org/fotogalerie/spolchemie-mereni-rtuti-v-ovzdusi-v-cervnu-2006-2662006