Výstava fotografií dokumentujících velké chemické havárie z celého světa je od pondělí přístupná v severočeské metropoli. Právě v Ústí nad Labem bylo putování výstavy před dvěma lety zahájeno. Obyvatelům města není bohužel téma nehod v chemických provozech cizí. Jen během posledních deseti let došlo ve Spolchemii k více než deseti haváriím, při kterých do ovzduší unikl chlór, chlorovodík, dioxiny, oxid sírový a další nebezpečné látky. V roce 2002 také došlo k rozsáhlému požáru v areálu ústeckého holdingu Tonaso. Zájemci si mohou snímky prohlédnout do 6. června v Základní škole Mírová.
„Spolchemie je dokladem toho, že velké havárie se neodehrávají jen v rozvojových zemích, kde jsou v chemických provozech často porušovány bezpečnostní předpisy. Před šesti lety v ústecké továrně došlo k rozsáhlému požáru zhruba sto tun umělých pryskyřic, při němž se vznítily i sudy obsahující velmi nebezpečné chemikálie. Ve městě musel být vyhlášen nejvyšší stupeň chemického nebezpečí,“ řekla koordinátorka výstavy Renata Konupková z Arniky. Na výstavě je událost přiblížena fotografií Libora Zvorala, na které mluvčí Spolchemie stojí před zcela vyhořelou výrobnou pryskyřic.
Na Spolchemii lze dokumentovat i pozitivní změny v chemickém průmyslu. „Spolchemie byla ještě na začátku devadesátých let českým monopolním výrobcem látek porušujících ozónovou vrstvu. Díky legislativnímu tlaku byla výroba freonů ve Spolchemii k roku 1996 ukončena. Náhrada nebezpečných látek zjevně nemusí nutně vést k hospodářským škodám a snižování ekonomické úrovně. Ještě větším pokrokem z hlediska vlivů na životní prostředí pak bude náhrada rtuti při výrobě chloru, ke které má dojít do konce roku 2012,“ dodala Konupková.
Výstavu Arniky „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ mohou zájemci navštívit v ZŠ Mírová, Mírová 4, Severní terasa od 26. května do 6. června. Bližší informace o výstavě najdete ZDE.
Uspořádání výstavy Arnice v rámci projektu Budoucnost bez jedů umožnila finanční podpora grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Kromě toho tento projekt podpořily ještě nadace: New Word Foundation a Global Greengrants Fund.