Už za měsíc budou stromy v Aleji roku Zlínského kraje 2013, která spojuje Uherský Ostroh s Moravským Pískem, pomáhat řidičům při orientaci a zvyšovat tak bezpečnost dopravy. Dostanou totiž bílé bezpečnostní pruhy. Pracovníci a dobrovolníci sdružení Arnika budou nejstarší alej Zlínského kraje natírat 30. a 31. května. Nevládní organizace proto zahajuje další, celkem už třetí kolo sbírky Plechovka pro alej. Cílem je získat dostatek peněz na natření stromů. Na loňskou „plechovku“ se za měsíc se podařilo vybrat čtyřicet tisíc korun pro alej na Frýdecko-Místecku.
Prohlédněte si fotografie aleje, kterou budeme natírat >>
„Přispět na plechovku pro alej může podle svých možností opravdu každý. Na natření jednoho stromu potřebujeme jednu plechovku barvy za sto devadesát korun, což je také nejnižší částka, kterou mohou lidé přispět,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky. Po zkušenostech z předchozích natírání se ekologové rozhodli, že nejlepší bude použít vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl.
Chci příspět na Plechovku pro alej >>
„Jde o jednu z nejstarších alejí okolo silnic, které ve Zlínském kraji jsou. Podle některých zdrojů je to dokonce jedna z nejstarších zachovaných alejí v ČR, i když ne zrovna zachovalých. Alej tady stojí už 170 let, takže pamatuje i národní obrození. Lidé tudy ale bohužel jezdí velmi vysokou rychlostí a čas od času se stane i tragická nehoda. Přitom by stačilo snížit povolenou rychlost nebo v kritických místech postavit svodidla,“ přibližuje dějiny aleje studentka historie Karolína Svitálková, která Arniku na stromořadí upozornila.
„Na alej nás upozornila Karolína Svitálková, která ji nominovala do ankety Alej roku 2013. Zjistili jsme podrobnosti, spojili se s místní radnicí i silničáři a z debaty vyplynulo, že natření stromů bezpečnostními pruhy považují všechny strany za dobrý nápad. Každého pokáceného stromu je škoda, protože nám i přírodě poskytují řadu nedocenitelných služeb. Právě bílé reflexní pruhy stromy zviditelní a řidičům usnadní navigaci, může tak klesnout počet nehod, které jsou podle policejních statistik způsobeny hlavně nepozorností řidičů,“ dodává Klemensová.
Natírání aleje na pomezí Zlínského a Jihomoravského kraje bude probíhat 30. a. 31 května a dárci samozřejmě budou mít možnost, aby si „svůj“ strom vlastnoručně natřeli. Arnika bude také průběžně informovat, jak se daří peníze vybírat, a to přímo na webové stránce http://arnika.org/plechovka-pro-alej. Nevládní organizace už tento způsob pomoci alejím v minulosti použila, například když získávala peníze na nátěr aleje z Třeště do Růžené na Vysočině nebo u Dolních Tošanovic na Frýdecko-místecku. Díky Plechovce pro alej se tehdy povedlo natřít dokonce o jedno stromořadí více, než bylo původně v plánu. Natírání kmenů stromů u silnic bylo v minulosti samozřejmostí, v posledních desetiletích se na něj však pozapomíná. Arnika chce přispět také postupným mapováním alejí – vznikla by tak evidence, kde jsou jaké aleje, v jakém jsou stromy zdravotním stavu a jaký by tedy byl nejvhodnější způsob jejich ošetření.
„Stromy rostoucí v alejích podél silnic bývají viněny z toho, že způsobují dopravní nehody. Příčina je ale jinde, protože je to především nepozornost řidičů, neopatrná jízda a nepřiměřená rychlost jízdy, jak dokládají policejní statistiky. K větší bezpečnosti provozu v alejích může přispět kromě bezpečnostních nátěrů s odrazkami i dopravní značení či instalace svodidel,“ vysvětluje mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce a Německé spolkové nadace pro životní prostředí. www.swisscontribution.cz, www.nadacepartnerstvi.cz