Největší emise v součtu rakovinotvorných a pravděpodobně či možná rakovinotvorných látek (2) nahlásila do registru Elektrárna Chvaletice z energetického koncernu ČEZ. Jednalo se především o těžké kovy – kadmium (3), olovo (4), rtuť (5) a nikl (6) – jichž vypustila o 260 kg méně, než v roce 2007 (7). Elektrárna snížila i emise skleníkových plynů (8), a to o 753 761 t, což činí 18procentní pokles. Přesto však jako velký zdroj těchto emisí zůstává na prvním místě žebříčku pro tyto látky stejně jako v případě plynů způsobujících kyselé deště (9). Zde činí pokles 2000 tun.
Elektrárna Chvaletice snížila i emise nebezpečných jemných polétavých částic prachu PM10 (10), a to více než o polovinu (z 398 000 kg v roce 2007 na 187 000 kg v roce 2008). Přesto zůstává největším zdrojem těchto škodlivin v kraji a současně se ocitla také na 7. místě celorepublikového žebříčku pro PM10 (11). „Jemné prachové částice na sebe vážou například těžké kovy, které se pak snadno vdechnutím dostanou do lidského organismu, kde mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Tyto částečky vznikají při spalovacích procesech, například při spalování uhlí, velkým zdrojem PM10 je i doprava,“ zdůraznila Mgr. Kateřina Hryzáková z Arniky. V pardubickém kraji se nachází hned dva velké zdroje, které emitují tyto látky: vedle chvaletické elektrárny je to ještě Elektrárna Opatovice.
Mezi největšími znečišťovateli rakovinotvornými látkami (12) se umístila čistírna odpadních vod Pardubice (Veolia Voda), a to hlavně kvůli vysokým emisím těžkých kovů. V porovnání s rokem 2007 sice snížila emise především niklu, rtuti a zinku, zvýšila však emise chrómu. Právě kvůli těmto emisím se umístila na prvním místě žebříčku pro látky rakovinotvorné i reprotoxické látky a látky toxické pro vodní živočichy (13). V případě posledně jmenovaných dvou typů látek se dostala i do celorepublikových žebříčků.
Množství vypouštěných znečišťujících látek snížila i Synthesia - významně omezila úniky především látek znečišťujících vodní prostředí - těžkých kovů mědi, zinku a chromu. V porovnání s rokem 2007 poklesly emise látek toxických pro vodní organismy o 38,5 %. Mírně se naopak zvýšily emise plynů způsobujících kyselé deště a emise naftalenu (14), látky hodnocené Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) jako potenciálně karcinogenní. Dle informací Synthesie jsou vyšší emise naftalenu důsledkem zvýšení výroby některých chemických polotovarů.
Z tabulek zcela vypadlo Zemědělské družstvo Dolní Újezd, které za rok 2007 ohlásilo vysoké emise formaldehydu (16). Ukázalo se, že tato data byla nahlášena chybně, proto je podnik na začátku roku 2008 opravil. Slabý roztok formaldehydu se v zemědělských provozovnách používá například k dezinfekci kopyt ustájených zvířat.
Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto při zpracování dat z IRZ soustředila na rakovinotvorné a mutagenní látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny.
Informace do Integrovaného registru nahlásilo v letošním roce 98 provozoven z Pardubického kraje, jejich počet se ve srovnání s rokem 2007 snížil o šest. Nejvíce látek bylo ohlášeno v únicích do ovzduší (23 látek), dále shodně v přenosech odpady a v odpadních vodách (20 látek)a v únicích do vody 15 látek. Nejčastěji ohlašovanou látkou byl amoniak (68 x), což odpovídá zemědělskému charakteru kraje, dále oxidy dusíku (11x). V přenosech odpady byly nejčastěji hlášeny těžké kovy olovo a zinek v sedmi případech.
Kompletní žebříčky největších znečišťovatelů Pardubického kraje pro rok 2008:
IRZ_Pardubicky_2008.pdf 253.9 KB
Poznámky pro redaktory:
(1) Integrovaný registr znečišťování (IRZ) provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR. Lze ho nalézt na adrese http://www.irz.cz. Údaje do registru hlásí samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje pouze analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst. Přítomnost v těchto žebříčcích a jejich zveřejňování mnohdy motivují podniky k eliminaci emisí škodlivých látek a k zavedení technologií, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Pro rok 2008 zahrnuje IRZ hlášení o únicích a přenosech od 1088 podniků, což je přibližně stejný počet jako v předchozím roce, kdy jich bylo 1079.
(2) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid. Látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka: 1,2,3,4,5,6- hexychlorcyklohexan (HCH), 1,2-dichlorethan (DCE), dichlordifenyltrichlorethan (DDT), dichlormethan (DCM), ethylbenzen, heptachlor, hexachlorbenzen (HCB), chloralkany (C10-13), chlordan, chlordecon, lindan, mirex, naftalen, nikl, olovo, polychlorované bifenyly (PCB), rtuť, styren, tetrachlorethylen, tetrachlormethan (TCM), toxafen, trichlorethylen a trichlormethan.
(3) Kadmium patří do skupiny těžkých kovů. Jeho nebezpečnost tkví mimo jiné v tom, že podobně jako rtuť anebo olovo vytváří i organické sloučeniny. Má schopnost hromadit se v potravních řetězcích. Významným zdrojem je spalování fosilních paliv a komunálního a nemocničního odpadu. Více informací najdete zde arnika.org/toxickelatky/kadmium
(4) Olovo je nejrozšířenější ze skupiny těžkých kovů. Antropogenním zdrojem olova je sklářský průmysl, elektrotechnický průmysl, chemický a strojírenský průmysl. Má prokázané negativní účinky na zdraví. Více informací o této látce najdete zde: /olovo
(5) Rtuť je velmi toxický těžký kov, jehož vlivem dochází ke zničení či porušení struktury bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají mimořádně velkou schopnost hromadit se v organismech a přenášet se dále potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit například také poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy, dimethylrtuť je navíc možným karcinogenem. Více zde: arnika.org/toxickelatky/rtut
(6) Nikl patří do skupiny těžkých kovů. Antropogenní přídavek niklu do prostředí spočívá především ve spalování uhlí a dalších fosilních paliv. Do ovzduší se nikl uvolňuje také z procesů těžby a zpracování niklových rud, ocelářského průmyslu, galvanických procesů nebo spalování komunálního odpadu. Více informací o této látce najdete zde: /nikl
(7) Porovnání emisí z Elektrárny Chvaletice mezi roky 2004-2008
(8) Mezi plyny způsobující skleníkové plyny patří oxid uhličitý (CO2), methan a oxid dusný N2O.
(9) Mezi plyny způsobující kyselé srážky patří amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, fluorovodík a chlorovodík.
(10) Podrobnosti o polétavém prachu PM10 najdete na webové stránce arnika.org/toxickelatky/poletavy-prach-pm-sub-10-sub
(11) Žebříček největších znečišťovatelů polétavým prachem PM10 sestavený pro celou Českou republiku najdete zde: www.arnika.org/res/data/072/007822.pdf
(12) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid.
(13) Látky nebezpečné pro vodní organismy jsou zvoleny podle tzv. R vět. Ovšem přestože jsou nebezpečné pro vodní organismy, u třetiny z vybraných látek (např. u tetrachlorethylenu anebo trichlorbenzenů) není v IRZ stanovena povinnost ohlašovat jejich přímé úniky do vody. Není jednoduché srovnávat nebezpečnost jednotlivých látek, pro jejich nebezpečnost pro vodní prostředí neexistují nějaké všeobecně uznávané koeficienty, jimiž by bylo možné vypouštěné množství látek vynásobit, jako je tomu v případě látek poškozujících ozonosféru.
(14) Naftalen patří k pěti nejčastěji se vyskytujícím těkavým látkám. Ve vzduchu se rychle rozkládá, působením vlhkosti a slunečního světla se rozloží v průběhu jednoho dne, je však toxický pro člověka a především pro vodní organismy. Podle IARC jde o látku možná karcinogenní pro člověka. Více zde: arnika.org/toxickelatky/naftalen.
(15) Formaldehyd zařadila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) celkem nedávno mezi prokazatelně karcinogenní látky pro člověka. Je to rovněž látka mutagenní, vyvolává alergie a poškozuje horní cesty dýchací, dráždí oči. Více informací o této látce najdete zde: arnika.org/toxickelatky/formaldehyd
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.