Na semináři v Pardubicích se veřejnost seznámila s českým patentem, který pomůže s likvidací odpadů s obsahem DDT, polychlorovaných bifenylů (PCB), lindanu, dioxinů a dalších perzistentních organických látek (POPs). Technologii nazvanou CMD (Copper Mediated Destruction) představili vědečtí odborníci Ing. Vladimír Pekárek, CSc. (Dapol, s.r.o.) a Ing. Tomáš Ocelka (Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě – Národní referenční laboratoř pro analýzu POPs).
„Tato technologie v kombinaci s termickou desorpcí je vhodná i pro dekontaminaci starých skladů pesticidů a zeminy v jejich okolí od POPs, tedy i například bývalého skladu pesticidů v Klatovech – Lubech,“ řekl Ing. Tomáš Ocelka na semináři „Nakládání s odpady a toxické látky v životním prostředí“, který uspořádalo tento týden sdružení Arnika v pardubickém Domě Techniky.
„Až dosud se značná část kontaminovaných zemin anebo suti ze starých ekologických zátěží spalovala ve spalovnách. Existuje i plán na jejich pálení v cementárnách. Z toho ale vznikají vysoké objemy odpadů ze spalování, s nimiž si často jejich producenti neví rady. Nespalovací technologie dekontaminují půdu šetrnějším způsobem, takže je znovu využitelná. Dalším produktem těchto technologií jsou v případě dekontaminace odpadů s POPs jednodušší chemické látky, které lze zčásti znovu využít. Novou českou nespalovací technologii proto vidíme jako naději pro řešení zátěží jako jsou DDT či lindanem kontaminované bývalé sklady pesticidů anebo budovy kontaminované PCB,“ komentoval výhody nespalovacích technologií RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Předvedená technologie byla také již během pilotních testů vyzkoušena například pro dekontaminaci smetků ze zátěže ve Spolaně Neratovice, omítek z bývalého skladu pesticidů v Klatovech – Lubech, popílku ze spaloven s vysokým obsahem dioxinů anebo olejů s polychlorovanými bifenyly. „O technologii projevili zájem Japonci, kteří mají daleko přísnější normy na přítomnost dioxinů v popílcích ze spaloven, a tak musí tuto problematiku řešit,“ doplnil Ing. Vladimír Pekárek, CSc.
„Ukázaly se určité problémy pro práci s odpady v alkalickém prostředí, ale to vyřeší jednotka termické desorpce, se kterou by se měla s pomocí grantu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR postavit jednotka k likvidaci starých ekologických zátěží v provozní velikosti,“ informoval na semináři Ing. Tomáš Ocelka.
Semináře, který v Pardubicích zorganizovala Arnika v rámci projektu „Budoucnost bez jedů“, se zúčastnilo 27 lidí. Převažovali členové občanských sdružení orientovaných na oblast životního prostředí a členové samospráv obcí.