Sedm z deseti Jihlavanů si nepřeje, aby v jejich městě stála spalovna odpadu. Navíc jen zhruba polovina místních považuje spalování odpadu s výrobou tepla nebo elektřiny za šetrné k životnímu prostředí. Naproti tomu celých 90 % obyvatel Jihlavy pokládá za šetrné k přírodě třídění s následnou recyklací, používání méně obalů a systém vratných obalů a jejich opětovného použití. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který si v souvislosti s plány na výstavbu spalovny nechal vypracovat Krajský úřad Vysočiny.
Kraj Vysočina právě zpracovává projet Integrovaný Systém Nakládání s Odpady Vysočina (ISNOV), který by měl zaručit šetrné nakládání s odpady respektující odpadovou hierarchii. Celý projekt splasknul a už se mluví téměř výhradně o spalovně. „Je evidentní, že celý projekt ISNOV zcela nedostatečně reflektuje přání místních obyvatel. Sedm z deseti místních si spalovnu v Jihlavě prostě nepřejí. Skoro polovina si pak myslí, že spalovna s přidruženou výrobou energie je zbytečná. Politici by se měli přáním občanů řídit, jsou to přece oni, kdo je do úřadů dostali,“ říká předseda sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík, který se zúčastnil prezentace výsledků výzkumu, který zpracovala odborná agentura.
Prohlédněte si kompletní výsledky průzkumu >>4.4 MB
Přečtěte si stručný komentář sdružení Arnika >>230.12 KB
Podle ekologické organizace je projekt ISNOV velmi jednostranně zaměřen a opomíjí způsoby likvidace odpadu, který by si lidé přáli více. 62 % respondentů by například chtělo nový, podstatně rozšířený sběrný dvůr, „zařízení pro energetické využití odpadu“, tedy spalovna, by byla volbou jen 38 % Jihlavanů. „Přesto, že je Integrovaný Systém Nakládání s Odpady Vysočina prezentován jako komplexní řešení a spalovna jen jako jakási koncovka, realita je zcela jiná. Největší prostor dostává právě spalovna, třeba o opětovném využití odpadů se v dokumentech hovoří jen velmi stručně. Cíle pro recyklaci jsou neuvěřitelně nízké. Opatření, cíle a ukazatele pro předcházení vzniku odpadu jsou řešeny naprosto nedostatečně,“ říká vedoucí kampaně „Nespaluj, recykluj!“ (2) Matěj Man ze sdružení Arnika.
Navíc je celková informovanost o projektu ISNOV velmi slabá. Čtvrtina respondentů pak uvedla, že by se případného referenda nezúčastnila vůbec. Kraj Vysočina si nechal zpracovat mediální analýzu a strategii, ze které vzešlo doporučení zaměřit krajské mediální výstupy právě na tuto cílovou skupinu.
Česká republika doposud nevyčerpala možnosti, které nabízí důkladná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika. Spalovna zničí tisíce tun kvalitních druhotných surovin. Jejich recyklací se uspoří mnohem více energie, než dodá jejich spálení. Zároveň není nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy. Stejně tak spalovny ničí bioodpad, který lze přetvořit v tuny kvalitního kompostu pro využití na zahrádkách a v zemědělství.
Spalovny nelze považovat za obnovitelné zdroje energie, ani když vyrábí teplo a elektřinu. Politici argumentují, že zdroj obnovitelné energie je proto, že ekologicky likviduje především bioodpad, který využívá. Pravda je však někde uprostřed. Bioodpad obsahuje velké množství vody a působí spíše jako zpomalovač hoření. Spalovny potřebují bioodpad namíchaný s výhřevnějším materiálem, jako je zbytkový plast. Tento postup degradace surovin je velmi nevhodný.