Proces EIA
Proces EIA (Environmental Impact Assessment) může v současnosti sloužit jako základní nástroj ve snaze omezit dopady velkých stavebních projektů na životní prostředí. Od 1. července 2023 je totiž v účinnosti rozhodná část ,,Nového" stavebního zákona. Ten ve vícero ohledech omezuje práva veřejnosti vznášet námitky v procesu územního a stavebního řízení.
Námitky mohou nyní podávat pouze vlastníci přímo sousedících parcel. O námitkách musí úřad rozhodnout a podrobně zdůvodnit, proč je (ne)vzal v úvahu. Novým stavebním zákonem byl opomenut institut zástupce veřejnosti (spolek nebo zmocněná fyzická osoba), který mohl podávat námitky na základě „věcně shodné připomínky“ zmocnitelů (nepřímo sousedících).
Připomínky může však pozvat kdokoli (včetně spolků). Pokud se domníváte že plánovaný projekt má negativní dopady na životní prostředí, doporučujeme připomínkovat environmentální aspekty s cílem toho, že byly posouzeny vlivy na životní prostředí (tedy proces EIA), upraveno Zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí. Zkoumají se např. vlivy na živočichy, rostliny, půdu, vodu, ovzduší a veřejné zdraví.
Proces EIA se sestává zejména z vypracování a projednání dokumentace, zpracování posudku, vydání stanoviska a jeho zahrnutí do příslušného rozhodnutí vydaného v navazujícím řízení.
Připomínku k stavbě na základě EIA může podat kdokoli, přestože tato osoba není účastníkem řízení. Je však pouze na stavebním úřadu, jak tyto připomínky zohlední. Pokud nezohlední, lze se odvolat, a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.
Do hloubky je vše podstatné popsáno v Občanově průvodci po procesu EIA.