Tisovka, Tatobity

Tisovka EIA

Kauza Převaděč Žernov - Zelený háj II/283 k i35

Sdílíme celý příběh, který Arnice poskytl spolek Tisovka. 

Jako dotčená veřejnost jsme si doslova náhodou (naše pozemky jsou protnuty vprostřed zmíněnou přeložkou) všimli závěrečného veřejného projednání EIA na i35 ke kterému byla ona přípojka přilepena. 

Vznesli námitky na to, že dva státem chráněné duby stojí v cestě a "asi náhodou" nejsou v dokumentu zmíněny, stejně jako další informace. Výsledkem bylo tzv salámovou metodou rozdělení EIA na i35 a přivaděč. Vloni proběhlo zjišťovací řízení a opět to bylo o fous, že vůbec běží “velká EIA” - povedlo se nám informace sdělit několika sousedům, které zajímá co se děje a vznikl spolek Tisovka.

Naše námitky byť na podání bylo šibeničních 14 dni byly naštěstí vzaty v potaz, pak ale bylo ticho.

Společně s námi se tématem v jiném úseku zabývá spolek Za Rovensko Pod Troskami a snaží se (bohužel po souhlasném stanovisku EIA na i35) dostat do hry variantu kolem Rovenska v tunelu - ta vůbec nebyla navržena a zdá se že by byla reálná a rozhodně šetrnější než 1.8 km mostní estakády vprostřed údolí mezi Kozákovem a Hrubou Skálou - těsně za hranicemi CHKO, tedy oficiálně mimo Český Ráj. Náš spolek podporoval jejich petice a jednání a mezitím jsme jednali či spíše zjišťovali informace na ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic), kraji i obci - nikdo nic neví vše ti ostatní, koridor atd.

Pak jsme zjistili že smlouva na EIA je už zadaná (v registru smluv chybí příloha 1 jež vymezuje rozsah a náplň - je podmínkou platnosti, a přece to tu není relevantní, jen my se k informacím dostaneme až zveřejněním, kdy na odpověď a připomínky máme krátký čas - zvláště na odborné posudky). 

Takže zadáváme posudky dle možností, jednáme kde se dá - tím jsme přišli na kompromis mezi obcí a námi (přestože jsme součástí obce odsunuli to od sebe k nám na 70 m od domu) a našli oboustranně přijatelné řešení, které ale nemá blokaci AZUr em a ŘSD je nemá variantně v EIA - to byl i jeden z bodů doporučovaných MŽP, bohužel ne požadovaných - tudíž žádné varianty nejsou.

Spolek v současné době "kope" jak za kolegy s jejich řešením (byli jsme u pana Kupky (ministr dopravy, ODS), na ŘSD atd) a nyní začínáme hledat projektanta na naši variantu k předložení proveditelnosti investorovi s podporou obce. 

Nicméně dostat do hry něco co není v zadání, byť má veřejnou podporu, je vzhledem k jistotě investora a "veřejnému" zájmu na komunikaci opravdu dílo.

Více informací ZDE
Ke kauze vznikla petice, kterou lze podepsat ZDE

Publikace

Potřebujete poradit jak se aktivně angažovat v ochraně životního prostředí, účastnit se rozhodování, nebo jak si vyžádat informace od úřadů? Odpověď můžete najít v našich publikacích, které nabízíme zdarma ke stažení
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě