Proti-plotu, Praha

Proti plotu Pochod Prezentace záměru vykácení přírodního parku Ekocentrum 2016

Kauza ochrana zeleně

Iniciativa Proti-plotu je skupina aktivních obyvatel, která od roku 2011 chrání městskou zeleň v Troji z přesvědčení bez nároku na honorář. Stojí za sousedskými permanentkami nebo záchranou dubového lesa přírodního parku Drahaň-Troja, kde mělo stát tzv. Ekocentrum s parkovištěm. Účelový projekt spolek v roce 2016 dostal společně se 680 sousedy a institucemi nalezenými chybami do EIA, a následně 8.500 podpisy pod peticí byla nalezena shoda v podobě odkupu lesa Hl. městem Prahou. 

Spolek je partnerem Akademie věd ČR a najdete ho v učebnici environmentální výchovy pro II. stupeň ZŠ. Od roku 2018 vede kampaň proti umístění hypermarketu Kaufland naproti vstupu do Botanické zahrady v Troji, věnuje se důležitému Metropolitnímu plánu, a ve volném čase podporuje dětský domov Racek, Kačenku Podrázskou a další charitativní projekty. 

Proti plotu Pochod 2011

“Poslední roky vidíme nastupující trend, kdy úředníci stavebních odborů a MHMP zcela rezignovali v odborné rovině garanta, a jejich role se stala čistě formální ve prospěch politického zadání nebo investorů”. Nezbývá tak, než aby obyvatelé za podpory spolků suplovali jejich práci a zajistili si vše sami. “Rádi proto spolupracujeme s dalšími spolky vč. Arniky”.  

Spolek opakovaně dokázal, že pokud se v rámci ochrany městské zeleně kolem svých domovů obyvatelé spojí, za podpory samospráv se mohou postavit developerům a miliardářům jako rovnocenní soupeři. Ochrana přírody pro další generace za to určitě stojí.

Proti plotu Pochod 20111

Web spolku Proti-plotu: https://protiplotu.wordpress.com/

Publikace

Potřebujete poradit jak se aktivně angažovat v ochraně životního prostředí, účastnit se rozhodování, nebo jak si vyžádat informace od úřadů? Odpověď můžete najít v našich publikacích, které nabízíme zdarma ke stažení
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě