První místa ve třech kategoriích soutěže obsadila města Dalešice s 36,1 kg, Chvalšiny se 43,1 kg a Fulnek s 99,1 kg směsných komunálních odpadů na osobu a rok. V obcích nejen skvěle třídí, ale dosahují i vynikající úrovně recyklace. Vítězům gratulujeme a věříme, že se stanou inspirací pro ostatní nejen ve svém kraji, ale také v rámci celé České republiky.
Soutěž Odpadový Oskar vyhlašuje spolek Arnika už pátým rokem. Jeho snahou je upozornit na potřebu zodpovědného nakládání s odpady a zároveň obce motivovat ke snižování množství směsného odpadu.
Výsledky obcí České republiky podle údajů za rok 2018
obce do 1000 obyvatel
- Dalešice – Liberecký kraj – 36,1 kg/ob
- Nová Ves – Karlovarský kraj – 46,4 kg/ob
- Bílá Voda – Olomoucký kraj – 48,6 kg/ob
obce od 1001 do 5000 obyvatel
- Chvalšiny – Jihočeský kraj – 43,1 kg/ob
- Hýskov – Středočeský kraj – 47,5 kg/ob
- Moravany – Pardubický kraj – 63,8 kg/ob
města nad 5000 obyvatel
- Fulnek – Moravskoslezský kraj – 99,1 kg/ob
- Kdyně – Plzeňský kraj – 113,3 kg/ob
- Slavičín – Zlínský kraj – 117,8 kg/ob
Nízké produkce směsných odpadů obce dosahují díky efektivnímu nastavení odpadového hospodářství, podmínek pro třídění včetně bioodpadu a především motivace obyvatel.
Kompletní výsledky letošního ročníku soutěže Odpadový Oskar
Oceněné příklady dobré praxe za rok 2018
Vysoké Mýto – Pardubický kraj – 118,5 kg/ob – recyklace 58 %
Město Vysoké Mýto bylo oceněno za dlouhodobý rozvoj svého odpadového hospodářství, nízkou produkci směsného odpadu, podporu prevence a dobrou komunikaci s veřejností.
Družec – Středočeský kraj – 71,4 kg/ob – recyklace 55 %
Přestože Družec má už nyní velmi nízkou produkci směsného odpadu, stále pracuje na zlepšení a počítá s dalšími kroky ke snižování.
Ploskovice – Ústecký kraj – 85 kg/ob – recyklace 49,7 %
U obce Ploskovice oceňujeme snahu minimalizovat produkci směsného odpadu, vysokou úroveň recyklace, motivační nastavení systému odpadového hospodářství.
Břežany – Plzeňský kraj – 105,9 kg/ob – recyklace 13,4 %
Obec Břežany jsou vynikajícím příkladem, jak velmi jednoduše lze nastavit systém odpadového hospodářství a dosáhnout dobrých výsledků. V obci například nepodporují svoz bioodpadů, ale naopak motivují k domácímu kompostování. Obec také pravidelně informuje obyvatele o výsledcích, které byly v oblasti odpadového hospodářství dosaženy.
„Oceněná města jsou důkazem, že lidé mohou produkovat méně odpadu a výborně třídit. V obcích se osvědčilo rozmístění dostatečného množství sběrných míst, osvěta, otevřená komunikace s obyvateli, zavedení programu pro živnostníky a především různé formy motivace lidí. Díky tomu města dosahují podobných výsledků jako ve vyspělých státech Evropy,“ komentoval výsledky odborník na odpadové hospodářství Milan Havel z Arniky.