Dalešice je malá obec v Libereckém kraji (asi 200 obyvatel, 56 obydlených domů, 29 rekreačních chalup), kde lidé produkují pouze minimum směsného odpadu. Produkce směsného odpadu se v obci pohybuje kolem 50 kg v přepočtu na 1 obyvatle a rok. Obec dlouhodobě dosahuje vynikajicích výsledků a byla oceněna Odpadovým Oskarem a to i jako příklad dobré praxe.
V Dalešicích se podobně jako v dalších obcích a městech Libereckého kraje třídí do kontejnerů papír, PET láhve, sklo a textil. Do pytlů se třídí plasty (kromě PET), nápojové kartony, kovové obaly. Objemné, nebezpečné, stavební odpady mohou obyvatelé obce odevzdat na sběrném dvoře a překladišti v Proseči nad Nisou. Údržbu zeleně pro obec zajišťují hasiči a od roku 2014 i jeden veřejně prospěšný pracovník. Obec zakoupila mulčovací sekačku. Díky tomu nemá odpad z údržby zeleně. Domácnosti si sami bioodpad kompostují. Kdo nechce kompostovat, může využít nádoby na bioodpad. Bioodpadu se ale v obci vytridi jen cca 10 kg/ob/rok.
Celková produkce komunálních odpadů v obci je necelých 120 kg na jednoho obyvatele (množství objemného odpadu neznáme). Přitom přibližně polovina z tohoto množství se v obci vytřídí. Průměrná produkce obcí ČR je trojnásobná (cca 360 kg/ob/rok).
Tabulka: Produkce vybraných odpadů v obci
Efektivně si obec počíná i při zajišťování tříděného sběru. V roce 2013 dosáhla při svozu vysoké měrné hmotnosti v nádobách na papír (61,2 kg/m3) a sklo (225 kg/m3) a v nádobách a pytlích na plasty (33,3 kg/m3).
Celkové náklady odpadového hospodářství obce v přepočtu na jednoho obyvatele se pohybují v rozmezí mezi 300 až 500 Kč v závislosti na tom, co vše do nákladů zahrneme (likvidace odpady, zajištění tříděného sběru, úklid obce, údržba zeleně, práce pracovníka úřadu atd.).
V obci nezaznamenali vážnější problémy s tvorbou černých skládek, pálením odpadů. Menší stížnosti řešili.
Další zdroje informací:
Zpravodaj obce Dalešice - http://oudalesice.cz/index.php/zpravodaj