V Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku plánuje společnost Petrolia stavbu zařízení na termickou depolymerizaci plastů. Velká část místních je však proti, především proto, že se bojí dopadů provozu takové technologie na životní prostředí a zdraví lidí. Zároveň mají pocit, že s nimi byl záměr nedostatečně komunikován, a to jak ze strany investora, tak ze strany města. Proti záměru vznikla dokonce petice, kterou podepsalo kolem 1 000 lidí.
Vývoj kauzy
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
K oznámení záměru na stavbu zařízení na termickou depolymerizaci plastů v Plané u Mariánských Lázních bylo podálo celkem 33 vyjádření, což je v porovnání se srovnatelnými záměry poměrně vysoký počet, velká část z nich při tom pocházela z řad veřejnosti. Oznamovatel musí nyní v souladu se závěry zjišťovacího řízení vypracovat dokumentaci, kde všechna podaná vyjádření zohlední.
Studie
Chemická recyklace: Odvedení pozornosti, ne řešení (Chemical Recycling: Distraction, Not Solution)
Studie odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky. Označovat tyto technologie "recyklací" je navíc ve většině případů naprosto zavádějící, protože jen malá část takto zpracovaného odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Naopak, mnohem spíš jde o cestu, jak udržet v chodu plastikářský průmysl, zatímco zásadní by měla být redukce vzniku odpadů a jeho znovupoužívání a recyklace.