V únoru 2019 zveřejnila společnost SMOLO svůj záměr postavit v lokalitě současné skládky v Horním Benešově takzvané zařízení na ekologickou transformaci odpadu, využívající technologii plazmového zplyňování. Společnost při tom plánovala využít zplyňovací technologii společnosti Westinghouse Plasma Corporation a zařízení mělo mít kapacitu 360 000 tun odpadů ročně, mělo tak jít o jedno z největších zařízení tohoto druhu v Česku vůbec, větší dokonce než některé spalovny (ZEVO). Z projektu sice sešlo, obnoven však byl hned o 5 let později, v roce 2024, pouze s menší kapacitou.
Další informace
Technologie plazmového zplyňování se zatím potýkala spíš s obtížemi, mimo jiné i v důsledku technologických problémů, způsobených příliš velkou kapacitou zařízení. Jde tedy o poměrně neprověřenou technologii, zvlášť v plánovaném rozsahu. Více se dozvíte zde.
Původní zařízení mělo díky své obrovské kapacitě pojmout nejen odpad z Moravskoslezského, ale také Olomouckého kraje. Dalo se tak očekávat zásadní zvětšení objemu dopravy a další zatížení již nyní značně zatěžovaných a pro takový typ dopravy nedostačujících silnic. Jde navíc o lokalitu Nízkého Jeseníku a místní se tak báli i negativních dopadů na životní prostředí. V novém plánu je oproti tomu počítáno s kapacitou "pouhých" 80 000 tun odpadů ročně. Obavy o negativní dopady provozu zařízení na životní prostředí přesto nejsou pasé.
Vývoj kauzy
Původní oznámení záměru společnosti SMOLO bylo v Informačním systému EIA zveřejněno 20. února 2019. V rámci zjišťovacího řízení se k němu vyjádřilo 12 subjektů, včetně Arniky. Ministerstvo životního prostředí následně rozhodlo o tom, že záměr bude v rámci EIA posuzován v plném rozsahu, tedy včetně veřejného projednávání. Závěry zjišťovacího řízení byly zveřejněny 4. dubna 2019. Následně se čekalo na vypracování dokumentace, která měla zohlednit a vypořádat všechny relevantní požadavky a připomínky, uvedené v doručených vyjádřeních. K ničemu takovému ale nikdy nedošlo...
Místo toho byl v květnu 2024 zveřejněn zcela nový (či spíše staronový) záměr s novou dokumentací. Termín zaslání vyjádření k ní je 16. 6. 2024.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k dokumentaci záměru najdete zde.
Studie
Chemická recyklace: Odvedení pozornosti, ne řešení (Chemical Recycling: Distraction, Not Solution)
Studie odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky. Označovat tyto technologie "recyklací" je navíc ve většině případů naprosto zavádějící, protože jen malá část takto zpracovaného odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Naopak, mnohem spíš jde o cestu, jak udržet v chodu plastikářský průmysl, zatímco zásadní by měla být redukce vzniku odpadů a jeho znovupoužívání a recyklace.