Další zařízení na chemickou recyklaci, konkrétně depolymerizaci plastů, společnosti Green-Future.cz by mělo stát v Červených Pečkách. Zařízení by mělo zpracovávat plasty jako polyetyleny, polypropylen, polystyren či dobře recyklovatelný PET, tedy i velmi dobře recyklovatelné plasty, které by měly končit především v mechanických recyklačních linkách, které mají menší dopad na životní prostředí a jsou méně energeticky náročné než provozy na chemickou recyklaci. Zjišťovacím řízením v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) prochází od roku 2024.
Další informace
Stejná společnost usiluje o provoz depolymerizačních linek také ve Dvorcích a ve Velkých Pavlovicích. Oba záměry už mají souhlasné stanovisko, respektive prošly zjišťovacím řízením v rámci procesu EIA. V minulosti firma opakovaně usilovala i o stavbu zařízení v Králově Dvoře.
Společnost Green-Future.cz má v oblasti chemické recyklace vysoké ambice. „Do pěti let bychom chtěli po celé Evropě postavit 120 jednotek, které zvládnou zpracovat 700 000 tun plastů. To představuje 1,5 % celého evropského trhu recyklace plastů. Při dodržení tempa plánovaného rozšiřování míříme do 10 let na 10 % evropského trhu recyklace plastů,“ uvádí ředitel společnosti Michal Pivrnec.
Vývoj kauzy
V dubnu 2024 bylo zveřejněno oznámení záměru v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a bylo možné k němu podat vyjádření. V červnu 2024 byly následně zveřejněny závěry zjišťovacího řízení, v rámci kterého bylo Krajským úřadem Středočeského kraje rozhodnuto, že záměr nebude muset projít kompletním procesem EIA, v rámci kterého by provozovatel musel předložit kompletní dokumentaci EIA a bylo by uspořádáno také veřejné projednání záměru, kde by se k němu mohla vyjádřit široká veřejnost. Proti tomuto rozhodnutí podala Arnika odvolání a rozhodnutí bylo na základě našeho podnětu zrušeno. Vliv záměru na životní prostředí tedy bude moct být posouzen v celém rozsahu.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k oznámení záměru najdete zde.
Studie
Chemická recyklace: Odvedení pozornosti, ne řešení (Chemical Recycling: Distraction, Not Solution)
Studie odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky. Označovat tyto technologie "recyklací" je navíc ve většině případů naprosto zavádějící, protože jen malá část takto zpracovaného odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Naopak, mnohem spíš jde o cestu, jak udržet v chodu plastikářský průmysl, zatímco zásadní by měla být redukce vzniku odpadů a jeho znovupoužívání a recyklace.