Společnost Green-Future.cz usilovala v předešlých letech (a to dokonce dvakrát) o stavbu depolymerizační linky v Králově Dvoře u Berouna, která měla z plastů vyrábět olej, plyn a tuhý zbytek pro další využití v chemickém a energetickém průmyslu. Její kapacita měla být 16 000 tun plastů ročně a plasty měla pro linku zajišťovat firma MOndeco. Mělo přitom jít o plasty jako polyetyleny, polypropylen, polystyren či dobře recyklovatelný PET, jehož co největší část by měla do budoucna končit spíše v recyklačních linkách. V červnu 2023 byl záměr na stavbu linky stažen.
Další informace
Stejná společnost usiluje o provoz depolymerizačních linek také ve Dvorcích, v Červených Pečkách a ve Velkých Pavlovicích. Všechny tři záměry už mají souhlasné stanovisko, respektive prošly zjišťovacím řízením v rámci procesu EIA.
Vývoj kauzy
Již druhé oznámení záměru bylo zveřejněno 17. dubna 2023, vyjádřit se k němu bylo možné do 17. května 2023. Oznámení záměru bylo následně staženo oznamovatelem a posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) tak bylo na začátku června 2023 (již podruhé) ukončeno.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k oznámení záměru najdete zde.
Studie
Chemická recyklace: Odvedení pozornosti, ne řešení (Chemical Recycling: Distraction, Not Solution)
Studie odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky. Označovat tyto technologie "recyklací" je navíc ve většině případů naprosto zavádějící, protože jen malá část takto zpracovaného odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Naopak, mnohem spíš jde o cestu, jak udržet v chodu plastikářský průmysl, zatímco zásadní by měla být redukce vzniku odpadů a jeho znovupoužívání a recyklace.