Ve Dvorcích u Bruntálu, v areálu provozovaném společností Green-Future.cz, stojí dosud pro komerční účely nespuštěná depolymerizační linka. Zařízení má souhlasné stanovisko v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), o které žádala nadvakrát společnost Enviom servise, která je dnes již v likvidaci, k plnému provozu mu však chybí integrované povolení (IPPC), o které firma momentálně usiluje. Zařízení prozatím běží ve zkušebním provozu a v současné době se údajně připravuje na přechod na komerční provoz, který by měl proběhnout do září 2024. Provoz zařízení však není v souladu s územním plánem obce Dvorce, na jejíchž pozemcích stojí, obec proto proti záměru dlouhodobě vystupuje.
Další informace
Zařízení má zpracovávat různé typy plastů, například LDPE, HDPE (polyetyleny o nízké a vysoké hustotě), PP (polypropylen), PET (polyetylen) nebo PS (polystyren), tedy i velmi dobře recyklovatelné plasty, které by měly končit především v mechanických recyklačních linkách, které mají menší dopad na životní prostředí a jsou méně energeticky náročné.
Stejná společnost usiluje o provoz depolymerizačních linek také v Červených Pečkách a ve Velkých Pavlovicích. Oba záměry už mají souhlasné stanovisko, respektive prošly zjišťovacím řízením v rámci procesu EIA. V minulosti firma opakovaně usilovala i o stavbu zařízení v Králově Dvoře.
Společnost technologii prezentuje jako „bez emisí, bez zápachu a bez hluku“, a obcím v okolí dala řadu záruk, například se zavázala, že pokud by technologie produkovala zápach nebo hluk, bude na náklady provozovatele demontována a odvezena.
Společnost Green-Future.cz má v oblasti chemické recyklace vysoké ambice. „Do pěti let bychom chtěli po celé Evropě postavit 120 jednotek, které zvládnou zpracovat 700 000 tun plastů. To představuje 1,5 % celého evropského trhu recyklace plastů. Při dodržení tempa plánovaného rozšiřování míříme do 10 let na 10 % evropského trhu recyklace plastů,“ uvádí ředitel společnosti Michal Pivrnec.
Studie
Chemická recyklace: Odvedení pozornosti, ne řešení (Chemical Recycling: Distraction, Not Solution)
Studie odhaluje, že takzvaná chemická recyklace (depolymerizace, pyrolýza nebo solvolýza) znečišťuje životní prostředí, je energeticky náročná a má technické nedostatky. Označovat tyto technologie "recyklací" je navíc ve většině případů naprosto zavádějící, protože jen malá část takto zpracovaného odpadního plastu se ve skutečnosti stává novým plastem. Naopak, mnohem spíš jde o cestu, jak udržet v chodu plastikářský průmysl, zatímco zásadní by měla být redukce vzniku odpadů a jeho znovupoužívání a recyklace.